Ruch w życiu seniora.
Ruch to najlepsza forma na podtrzymanie swej sprawności fizycznej, jak i jej znaczne poprawienie. My, ludzie XXI wieku, wysiłek fizyczny doceniamy dopiero wtedy, gdy stajemy się otyli, ospali, zmęczeni lub mamy fatalna kondycję fizyczną. To zdecydowanie za późno.
Pamiętajmy, że nasi przodkowie nie unikali ruchu, przeciwnie, byli do niego zmuszeni, na co dzień. Przemieszczali się pieszo, wędrowali za pożywieniem i woda pitną, poszukiwali stałego schronienia, stałe schronienie rozumiane wtedy było, jako schronienie tymczasowe, czyli nigdy nie mogli oni być pewni, iż dotychczasowe miejsce odpoczynku będzie tym ostatecznym.
Dzisiaj posiadamy rozmaite środki lokomocji, pociągi, tramwaje, samochody. Przemieszczamy się w błyskawicznym tempie, szybko, docieramy tam, gdzie nigdy nasze ciało nie mogło dotrzeć pieszo. Duże ilości pożywienia, mało ruchu i niski wysiłek fizyczny fatalnie odbijają się na naszym zdrowiu.
Choroby cywilizacyjne, to nie epidemie czy choroby odzwierzęce, ale te, związane z niezdrowym trybem życia. Nadmiar kalorii i brak ruchu to podstawa do zahamowania procesów regeneracji i hartowania organizmu. Jesteśmy coraz słabsi, mniej odporni, ale za to bardziej pomysłowi w tak zwanym nic nie robieniu. Wysiłek fizyczny powinien towarzyszyć nam zawsze, a zwłaszcza w starszym. To musi być nasz rytuał, nasz nawyk. Nie ma wymówek czy szukania sobie innego, lepszego zajęcia. Ruch oznacza zdrowie dla każdego i w każdym wieku. Oczywiście rodzaj wysiłku powinien być dostosowany do preferencji zdrowotno- wiekowych, ale nikt nie powiedział przecież, że senior ma leżeć na kanapie. Nasi seniorzy muszą się ruszać!!!
Zapewnijmy im odpowiednią dawkę ruchu, nieważne, czy przebywają u nas - w domu, czy też w domu dla osób starszych. Ruch leczy wiele dolegliwości i nie szkodzi tak bardzo, w przeciwieństwie do tabletek. Aktywność seniora to głownie ćwiczenia niskoobciążeniowe, świetne na stawy, kregosłup i układ kostny- pływanie, marsz, nordic walking. Pływanie świetnie zmniejsza napięcie mięśniowe, leczy kontuzje i urazy wzmacnia serce, płuca, usprawnia krążenie. Marsze dotleniają mózg, płuca, regenerują siły witalne. Dla seniora aktywnością mało forsowną jest także lekka gimnastyka-, która rozciąga mięśnie i stawy, pomaga zachować giętkość.
Ciekawym rozwiązaniem są także zajęcia pilates dla seniorów, które pomagają uprawnić układ ruchowy, który staje się giętki, niczym ciało kota. Dobrym ćwiczeniem ogólnorozwojowym są sztuki walk dostosowane do osób starszych. Już sama kata wykonana raz dziennie doskonale usztywnia zgiętą pozycje ciała, usprawnia ruchy, reguluje napięcie mięśniowe, wzmacnia ciało i uczy kontroli poprzez właściwe oddychanie- klucz do sukcesu w każdej chorobie, jak i zdrowiu.