Leki przeciw depresji dobre dla mózgu po udarze

Leki przeciwdepresyjne mogą pomóc pacjentom po udarze w odzyskiwaniu sprawności mózgu i zdolności umysłowych - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Jak wynika z artykułu w piśmie "British Journal of Psychiatry", leki te łagodzą skutki udaru niezależnie od tego czy pacjent cierpi na zaburzenia nastroju czy nie.
Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce na liście przyczyn zgonów w Europie Zachodniej i USA, a w Polsce plasuje się na miejscu czwartym.

Zależnie od rozmiarów uszkodzenia tkanki nerwowej w czasie udaru, u pacjenta może dojść do utraty przytomności, porażenia kończyn i zaburzeń chodzenia, innej poważnej niepełnosprawności, a nawet śmierci. Częste jest też pogorszenie sprawności umysłowej, np. pamięci czy logicznego rozumowania oraz mowy, widzenia. Najnowsze badania naukowców pod kierunkiem dr Sergio Paradiso z Uniwersytetu Stanu Iowa w Iowa City objęły grupę 47 pacjentów po udarze, którzy trafili do centrum rehabilitacyjnego. Podzielono ich losowo na trzy grupy, z czego jedna zażywała lek przeciwdepresyjny starszej generacji - nortryptylinę, druga stosowała Prozac, a trzecia - placebo.

Stan zdrowia chorych sprawdzano po 12 tygodniach i ponownie po 2 latach.

Okazało się, że po 2 latach u pacjentów stosujących leki przeciw depresji znacznie poprawiły się funkcje wykonawcze mózgu, czyli zdolność do organizacji i kontroli złożonych aktywności. Poprawa nie miała związku z tym, czy chory cierpiał na depresję czy nie. Natomiast zdolności poznawcze wszystkich (za wyjątkiem jednego) pacjentów, którym podawano placebo pogorszył się wyraźnie.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te rodzą nadzieję na opracowanie nowych metod pomocy osobom, które przeszły udar mózgu.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.