Kręgosłup także ma metrykę
Ból towarzyszy nam przez całe życie. Wbrew pozorom jego natężenie nie zmniejsza się z wiekiem, a przeciwnie, rośnie, i to nawet bardzo. U seniorów ból ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi kości i stawów. Szczególnie dotyczy to górnego i dolnego odcinka kręgosłupa; karku, obręczy barkowej i lędźwi. U osób starszych występuje także ból kolan, nadgarstków, zwyrodnienie paliszków, kości śródstopia itp.
Niestety na większość dolegliwości w wieku starczym pracujemy całymi latami w okresie młodości. Przeciążenia kręgosłupa, nieleczone wady postawy, skrzywienia kręgosłupa w stopniu zaawansowanym, lekceważone kontuzje mięśni, stawów oraz ścięgien, niezaleczone urazy, stany zapalne ? tzw. ?przechodzone? na siłę, odnawiająca się rwa kulszowa, stany po półpaścu, kontuzje sportowe itp., wszystkie te przykre dolegliwości, bagatelizowane w okresie najintensywniejszego wysiłku psychofizycznego, w okresie ?jesieni życia? dają seniorom we znaki.
Na przeszłość nie mamy niestety już wpływu, więc siłą rzeczy nie ma sensu rozwodzić się nad poprawą jakości życia w młodości celem redukcji urazów ortopedycznych, lecz warto skupić się na sposobach łagodzenia, tak łagodzenia, a nie leczenia, bo na to już za późno, skutków tzw. ?błędów młodości?.
Seniorzy z wiekiem tracą elastyczność kośćca, są bardziej podatni na urazy i kontuzje, tak, więc ich aktywność fizyczna powinna być dostosowana ściśle do wieku, kondycji i stanu zdrowia. Senior nie ma już tak dobrej rozciągliwości ani nie może pozwolić sobie na forsowne akrobacje. Dlatego należy tu wprowadzić łagodne, ale systematyczne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające szkielet oraz mięśnie i ścięgna. Odpowiednia gimnastyka musi być prowadzona w sposób nieagresywny, spokojny, delikatny. Senior powinien kochać ruch i sam wykonywać lekkie ćwiczenia, bez wymówek czy unikania wysiłku z racji jakieś ?choroby?. Brak aktywności fizycznej i zastój powoduje coraz bardziej ograniczoną ruchliwość stawów i mięśni, osłabiony kościec a także bóle reumatyczne. Pojawia się rwa kulszowa oraz podatność na kontuzje i urazy związane np. z upadkiem czy innymi nieoczekiwanymi zajściami i zdarzeniami.
W podeszłym wieku bóle kręgosłupa są częstsze i bardziej dokuczliwe. Dlatego ważne są także masaże lecznicze, które zmniejszają napięcie mięśniowe i łagodzą stres.
Ogromna role odgrywa także dieta, bo agat w białko, te łatwo przyswajalne oraz wapń. Dla nietolerujących laktozę w mleko wapń można podawać w postaci kefirów czy jogurtów.