Korzenie nadciśnienia w mózgu
Jedna z przyczyn nadciśnienia może leżeć w mózgu - wynika z pracy naukowców brytyjskich zamieszczonej na łamach specjalistycznego pisma "Hypertension".
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Statystyki wskazują, że obecnie cierpi na nie ok. 600 mln osób. Jest ono groźnym zaburzeniem, może bowiem uszkadzać wiele narządów i znacznie zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału serca czy udaru mózgu. Co gorsza, u 60 proc. pacjentów z nadciśnieniem współczesne metody terapii nie przynoszą pożądanych efektów.
Zdaniem kierującego najnowszymi badaniami prof. Juliana Patona z Uniwersytetu w Bristolu, jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że naukowcy ciągle za mało wiedzą na temat mechanizmów regulujących ciśnienie krwi w organizmie. U większości pacjentów z nadciśnieniem tętniczym nie udaje się określić jego przyczyn. Wiadomo jednak, że na ryzyko nadciśnienia wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość czy brak ruchu. Badając szczury, u których spontanicznie rozwijało się nadciśnienie, naukowcy z zespołu prof. Patona zaobserwowali, że w ściankach naczyń krwionośnych w mózgu gryzoni dochodziło do nadprodukcji białka o nazwie JAM-1. Wchodzi ono w skład tzw. ścisłych połączeń między komórkami wyściełającymi naczynia krwionośne (tzw. komórkami śródbłonka) i kontroluje, a dokładnie powstrzymuje, migrację białych krwinek (leukocytów) przez ścianki naczyń. Dzięki temu białku w mózgu utrzymuje się ścisła bariera krew-mózg.
Ale przy nadprodukcji JAM-1 może dochodzić do gromadzenia się dużej liczby leukocytów, które mogą wywoływać stany zapalne w naczyniach i przez to spowalniać dopływ krwi do mózgu.
Badacze podejrzewają, że może to prowadzić do rozwoju nadciśnienia.
Jak komentuje prof. Jeremy Pearson, dyrektor medyczny fundacji British Heart Fundation, wyniki uzyskane przez zespół Patona wskazują na istnienie dotychczas nieznanych przyczyn nadciśnienia, związanych z zaburzeniami przepływu krwi w mózgu.
Autorzy pracy liczą, że ich odkrycie może zaowocować nowymi metodami leczenia nadciśnienia u tych pacjentów, u których nie skutkują obecnie dostępne terapie. Jednak zanim do tego dojdzie, trzeba będzie jeszcze dokładnie zrozumieć, jaki rodzaj stanów zapalnych w naczyniach mózgu prowadzi do tej choroby, tak aby można było zastosować najbardziej odpowiednie leki przeciwzapalne.