Gen odpowiedzialny za powstawanie guzów mózgu
Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute odkryli, że ten sam gen, który kieruje zachowaniem komórek macierzystych podczas rozwoju mózgu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju groźnego nowotworu mózgu glejaka złośliwego - donosi najnowszy numer pisma "Neuron".
W badaniach na myszach chorych na glejaki, Charles Stiles i David Rowitch wraz z zespołem wykazali, że zniszczenie białka o nazwie Olig2 prowadzi do zahamowania powstawania guza.
Autorzy pracy mówią, że ich odkrycie wskazuje, iż celowe uszkadzanie Olig2 stanowi potencjalny sposób leczenia raka, poprzez selektywne zabijanie komórek nowotworowych, bez niszczenia zdrowych tkanek. Olig2 jest czynnikiem transkrypcyjnym, białkiem, które reguluje aktywność genów. Wcześniejsze badania wykazały, że odgrywa kluczową rolę w rozwoju zarodkowym mózgu - umożliwia podziały neuralnym komórkom macierzystym. Znane są już również wyniki badań świadczące o tym, że nowotwory mózgu mogą powstawać z nieprawidłowych neuralnych komórek macierzystych. Naukowcy z instytutu Dana-Faber badali tkankę pochodzącą z ludzkich glejaków i odkryli, że gen Olig2 jest aktywny w komórkach macierzystych nowotworu. Następnie naukowcy przeprowadzili doświadczenie, w którym pozbawili myszy chore na glejaka złośliwego, genu Olig2.
Okazało się, że w 91 proc. przypadków taki zabieg zapobiegł powstaniu nowotworu.
Badacze przeanalizowali też rolę Olig2 w komórkach nowotworowych i normalnych neuralnych komórkach macierzystych i zaobserwowali, że produkt tego genu umożliwia wzrost i podział komórek. Olig2 hamuje działanie genu o nazwie p21, który normalnie hamuje podziały komórkowe. Jeżeli p21 jest nieaktywny, komórki dzielą się w sposób niekontrolowany i dochodzi do powstania nowotworu.
Autorzy pracy podkreślają, że guzy mózgu są wiodącą przyczyną śmiertelności z powodu nowotworów, pomimo postępów w chirurgii i innych metodach leczenia.
"Nasza praca doprowadziła do odkrycia kluczowego czynnika transkrypcyjnego, który kontroluje powstawanie guzów mózgu, co czyni go ważnym kandydatem dla terapii antynowotworowych" - podsumowują naukowcy. I dodają, że działanie Olig2 może być hamowane również pośrednio.