Emocjonalne potrzeby osób starszych
Z badań społecznych wynika, że osoby starsze w bardziej intensywny sposób odczuwają emocjonalne potrzeby. Są one również znacznie większe niż u osób młodszych. Warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebują osoby starsze i co my sami możemy zrobić, aby im pomóc i zaspokoić ich wymagania.
Czego potrzebuje starsza osoba?Gdy zapytamy dziadka lub babcię czego potrzebują, najczęściej słyszymy, że w zasadzie to niczego. Że wszystko już mają. Wszystko przeżyli w życiu. Są to jednak puste frazesy, którym nie należy wierzyć. Każda starsza osoba potrzebuje uwagi. Chce, aby jej dzieci się nią interesowały i były niej blisko. Chce być odwiedzana, a nie odstawiana na boczny tor. Wreszcie, chce być potrzebna. Opiekować się wnukami, zajmować się domem, a także angażowana w normalne życie domu. Starsze osoby najbardziej boją się tego, że przestana być potrzebne. Ponadto, starsza osoba chce również we własnym domu oraz otoczeniu czuć się bezpiecznie. Często osoby starsze odczuwają niczym nie uzasadniony lęk i niepokój. Bycie w grupie, a więc wraz ze swoją rodziną pozwala na zmniejszenie tego niepokoju. Pomimo tego, że starsze osoby chcą być wśród swojej rodziny i chcą aby rodzina się nimi interesowała, nie oznacza to jednak, że chcą zostać ubezwłasnowolnione i stłamszone. Wręcz przeciwnie. Chcą się czuć niezależne zarówno pod względem biologicznym jak i ekonomicznym. Dla wielu osób ważne jest posiadanie samodzielnego mieszkania lub nawet własnego pokoju w domu. Dzięki temu, czują, że mają swoje miejsce, w którym w razie potrzeby mogą pobyć chwilę same, aby odpocząć i się zrelaksować.
Jak zrealizować potrzeby osób starszych?Często młodym osobom brakuje cierpliwości. Trudno jest im słuchać ciągłych narzekań babci czy dziadka, że rzadko ich odwiedzają. Zazwyczaj u młodych osób powoduje to irytację. W końcu maja oni tyle pracy, tyle spraw na głowie. Nie potrafią zrozumieć, że starsze osoby mogą za nimi tęsknić i też poniekąd czuć się samotne. Najłatwiej uda nam się zrealizować potrzeby osób starszych, gdy postawimy się na ich miejscu. Każdego z nas czeka taki los. Każdy z nas będzie kiedyś w podeszłym wieku i będzie liczył na łaskę i niełaskę młodszych od siebie. Warto już teraz o tym pomyśleć. W końcu to tak traktujemy drugą osobę później do nas wraca. Jeśli nasze dzieci będą widziały, że my sami nie przywiązujemy wagi do kontaktu z niedołężnym dziadkiem, w jaki sposób nas samych będą kiedyś traktowały? Otóż tak samo jak my teraz dziadka lub babcię. Karma wraca i to szybciej niż nam się wydaje.