Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Genetyczne czynniki ryzyka dla zapalenia stawów

Sekwencje DNA zlokalizowane na chromosomie 6 mają wpływ na ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA.
Reumatoidalne zapalenie stawów (r.z.s) to najczęściej występująca postać zapalenia stawów - dotyka około 1 proc. dorosłej populacji. Wiadomo, że r.z.s. jest uwarunkowane genetycznie, jednak lista wariantów genów związanych z chorobą jest bardzo krótka. Dzięki dwóm nowym pracom genetycy wiedzą więcej na temat podstaw tej groźnej choroby.

Robert Plenge wraz z zespołem z USA badał materiał genetyczny pacjentów z r.z.s. i odkrył że jeden z wariantów genu na chromosomie 6 znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie stawów. Pechowa sekwencja znajduje się w bliskim sąsiedztwie innego genu, już wcześniej podejrzewanego o związek z r.z.s., ale zdaniem naukowców te dwa genetyczne czynniki ryzyka działają niezależnie. W innej pracy Jane Worthington z kolegami z Wielkiej Brytanii odkryła, że jeden z fragmentów DNA z chromosomu 6 nie jest powielany w równej ilości u różnych osób. Fragment ten nie wchodzi w skład żadnego genu kodującego białko, ale zdaniem autorów wpływa na aktywność sąsiedniego genu odpowiedzialnego za procesy zapalne.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2021 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.