9 milionów Polaków ma dolegliwości reumatyczne.

Na choroby reumatyczne cierpi aż 9 mln Polaków. Najpowszechniejszym z tych schorzeń jest zwyrodnieniowa chorobą stawów - wynika z danych przedstawionych podczas poniedziałkowej konferencji naukowej w Warszawie.
"Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w 2002 roku wynika, że na częste i doskwierające bóle stawów cierpi 9 mln Polaków, a prawie 1,2 mln zażywa codziennie leki na choroby reumatyczne" - poinformowała dr Bożena Moskalewicz z Instytutu Reumatologii w Warszawie. Zdaniem reumatologów, oznacza to, że stan zdrowia Polaków w zakresie chorób narządu ruchu określić należy jako zły, co ma bardzo negatywne skutki społeczne.
Lekarze podważyli też stereotyp, że na reumatyzm chorują tylko dorośli, zwłaszcza ludzie starsi. "Badania wykazały, że już w szkołach podstawowych ok. 10 procent uczniów ma dolegliwości kręgosłupa, a w szkołach średnich - odsetek ten przekracza 25 procent. "Znam przypadek młodzieńczego, idiopatycznego zapalenia stawów u 6-miesiecznego dziecka" - powiedziała prof. Amma Romicka z Instytutu Reumatologii w Warszawie.
 Jak przypomniał prof. Jacek Szechiński, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, choroby reumatyczne to różnorodna grupa chorób, których wspólnymi objawami są bóle stawów (lub stawu), połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem, podwyższoną temperaturą wokół stawu i ograniczeniem jego zdolności ruchowej.
Specjaliści podkreślają, że schorzenia te mogą powodować dolegliwości ze strony innych narządów, głównie mięśni i tkanek miękkich wokół stawów, a także - choć rzadziej - skóry, błon śluzowych oraz narządów wewnętrznych, jak np. serce, nerki, płuca czy wzrok.

Jak zaznaczyła dr Moskalewicz, choroby reumatyczne nie ustępują same, a nieleczone prowadzą często do bardzo przykrych skutków. Początkowo powodują drobne zaburzenia w wykonywaniu zwykłych czynności, później uniemożliwiają pracę i prowadzą do kalectwa. Z badań wynika np., że aż 40 proc. osób cierpiących na te schorzenia nie będzie w przeciągu kilku lat zdolna do pracy jeśli nie zostanie poddana prawidłowej terapii. Jak wskazują statystyki, około 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej zostało wydanych w 2006 roku z powodu chorób reumatycznych, głównie kręgosłupa.
Tymczasem dostępność polskich pacjentów do wczesnej diagnostyki chorób stawów, jak i do nowoczesnych leków jest ograniczona w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Unii Europejskiej - podkreśliła prof. Maria Majdan z Akademii Medycznej w Lublinie. Jej zdaniem, wczesna diagnostyka chorób reumatycznych jest podstawowym warunkiem właściwej terapii, która może zapobiec wczesnej niepełnosprawności chorego. "W Polsce diagnostyka taka dostępna tylko w warunkach szpitalnych" - dodała.
Podczas konferencji zwrócono uwagę, że choroby reumatyczne nie są u nas zaliczane do schorzeń przewlekłych, a przez to pacjenci nie mogą uzyskać takich zniżek na leki, które obniżyłyby koszty terapii i pozwoliły wybrać optymalną dla chorego metodę leczenia.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.