Palenie papierosów stanowi globalny problem społeczeństwa. Nałóg ten niesie ze sobą katastrofalne skutki zdrowotne. Osoby palące narażone są na choroby układu oddechowego, nowotwory, astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenia oskrzeli czy gruźlicę. Substancje zawarte w dymie wpływają też szkodliwe na płodność, stan cery czy uzębienia. Poszukując skutecznego sposobu na rzucenie tego nałogu, warto zwrócić uwagę na terapię cytyzyną. Czym jest ta substancja i w jaki sposób może pomóc palaczom w nierównej walce z tym nałogiem? Zapraszamy do lektury!
Czym jest cytyzyna?
Cytyzyna uznawana jest za jedną z najstarszych substancji używanych w celu rzucenia palenia. To trójpierścieniowy alkaloid chinolizydynowy pobudzający układ nerwowy człowieka w sposób podobny do nikotyny [1]. Uzyskuje się go z nasion, a niekiedy liści oraz kwiatów złotokapu zwyczajnego. Co ciekawe, podczas II wojny światowej liście złotokapu stanowiły dla żołnierzy substytut tytoniu. Cytyzynę po raz pierwszy wykorzystano w terapii leczenia tego nałogu w latach 60.XX wieku w Bułgarii. Od tego czasu zyskała uznanie i popularność w Europie Środkowej, Centralnej oraz Azji Centralnej.
Jak cytyzyna pomaga w terapii rzucania palenia?
Cytyzyna imituje działanie nikotyny na układ nerwowy. Tak samo jak ona, pobudza go, aczkolwiek cytyzyna wykazuje się trochę słabszym działaniem i w mniejszej ilości przedostaje się do ośrodkowego układu nerwowego. Cytyzyna wywiera działanie na acetylocholinergiczne receptory nikotynowe w mózgu. W wyniku tego łączy się z nimi w sposób zbliżony do nikotyny, aczkolwiek połączenia te są o wiele trwalsze, aniżeli te tworzone z nikotyną. W efekcie cytyzyna sukcesywnie wypiera nikotynę z receptorów.
Rezultatem połączenia cytyzyny z receptorami nikotynowymi jest zwiększenie ilości dopaminy w mózgu. Co za tym idzie, terapia cytyzyną daje uczucie przyjemności i zadowolenia, tak samo, jak ma to miejsce podczas palenia papierosów. Warto podkreślić, że wyrzut nikotynowy nie jest aż tak znaczny, jak po nikotynie. Kuracja preparatami z cytyzyną pomaga ograniczyć siłę uzależnienia oraz osłabić chęć sięgnięcia po papierosa. Do właściwości cytyzyny zaliczymy też to, że niweluje ona ośrodkowe objawy odstawienia nikotyny oraz redukuje tak zwany głód nikotynowy. Jest to niesłychanie ważne działanie z punktu widzenia osób uzależnionych, które nie mogą poradzić sobie z silną potrzebą zapalenia.
Skuteczność cytyzyny - co mówią badania?
Dostępnych jest wiele publikacji porównujących efektywność terapii cytyzyną z nikotynową terapią zastępczą. [2]. Przeprowadzone badania kliniczne i obserwacyjne udowodniły, że terapia cytyzyną jest skuteczna i pomaga w rzuceniu nałogu. Przegląd Systematyczny 8 badań z łącznym udziałem 4020 palaczy przedstawił blisko o 59% wyższy wskaźnik abstynencji od palenia u osób przyjmujących cytyzynę vs placebo [3]. Jak widać, to zauważalna różnica, która podkreśla to, jak wysoką efektywnością odznacza się wspomniana substancja czynna.
Podsumowanie
Cytyzyna jest efektywnym, bezpiecznym i dosyć szybkim sposobem na rzucenie palenia. Związek ten zaspokaja głód nikotynowy i znacząco ułatwia, rozstanie się z nikotyną. Do jego atutów należy krótszy czas terapii, niewielkie ryzyko efektów ubocznych czy brak uzależniającego działania. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety cytyzyny, można stwierdzić, że stanowi ona dobrą alternatywę dla innych dostępnych metod rzucania nałogu.
Przypisy:
„Cytyzyna”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1426, [Dostęp dn. 19-01-2024 r.].
Wytyczne dotyczące leczenia uzależnienia od tytoniu, ENSP, 2018.
Cytyzyna w terapii zaprzestania palenia tytoniu, Patrycjusz Kołodziejczyk, Katarzyna Baranowska-Kempisty, Piotr Bernat, Piotr Tutka, Med. Rodz 2020;23(2): 76-83.
Cytyzyna – czym jest i czy pomaga w rzuceniu palenia?,
Recigar - https://recigar.pl/cytyzyna-czym-jest-i-czy-pomaga-w-rzuceniu-palenia/
Informacja o produkcie leczniczym Recigar. Nazwa produktu leczniczego.Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Cytyzyna (Cytisinum).Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny.Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Produkt leczniczy zawiera 0,12 mg aspartamu (E951) w każdej tabletce powlekanej Recigar 1,5 mg. Postać farmaceutyczna. Tabletki powlekane. Okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane koloru jasnozielonego lub zielonkawego. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania.Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie produktu Recigar pozwala na stopniowe zmniejszenie uzależnienia od nikotyny bez objawów odstawienia. Końcowym celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów takich jak papierosy tradycyjne i elektroniczne, systemy podgrzewające tytoń oraz innych produktów zawierających nikotynę. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Niniejsza informacja została przygotowana na podstawie Charakterystyki Produktu LeczniczegoRecigar, 1,5 mg, tabletki powlekane, zatwierdzonej 08.11.2023 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku. Dodatkowe informacje dostępne są w Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów. Tel.: +48227327700, fax.: +48227327700, e-mail: adamed@adamed.com
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
PREZENTACJE DOMÓW
dolnośląskie