Zasady kwalifikacji do Domu Pomocy Społecznej
Wkategorii Domy Pomocy Społecznej (DPS) znajdują się wszystkie placówki mające w nazwie „Dom Pomocy Społecznej”. Natomiast zasady przyjęcia do tych placówkę uregulowane są w przepisach z dnia 12 marca 2004 r. Ustawy o pomocy społecznej. Należy pamiętać, że Domy Pomocy Społecznej posiadają wpis do rejestru
w urzędzie wojewódzkim.
Zgodnie z art. 55 Ustawy o pomocy społecznej:1. „Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających, zwanych dalej „mieszkańcami domu”.2. Organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług świadczonych przez dom uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.3. Dom pomocy społecznej może również świadczyć usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób w nim niezamieszkujących.”Domy Pomocy Społecznej mogą być przeznaczone dla:a) osób w podeszłym wieku;
b) osób przewlekle somatycznie chorych;
c) osób przewlekle psychicznie chorych;
d) dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
e) dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
f) osób niepełnosprawnych fizycznie;
g) osób uzależnionych od alkoholu.
Kwalifikacja do Domu Pomocy SpołecznejZgodnie z art. 54 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej: „Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej..”Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to złożenie wniosku do ośrodka pomocy społecznej zgodnie z właściwością tj. ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która ma zostać umieszczona w DPS. Wniosek do ośrodka pomocy społecznej może złożyć samodzielnie osoba zainteresowana pobytem w Domu Pomocy Społecznej, członek rodziny, przedstawiciel ustawowy albo PCPR. Dokumenty potrzebne przy złożeniu wniosku o umieszczeniu w DPS:a) Wniosek o pomoc w umieszczenia w domu pomocy społecznej osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego w formie pisemnej.
b) Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy.
c) Dokumenty potwierdzające sytuację finansową osoby, która ma zostać umieszczona w domu pomocy społecznej.
d) Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, celem określenia typu domu, w którym osoba kierowana powinna zostać umieszczona.
e) Zaświadczenie o kombatantach oraz osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Po złożeniu w/w wniosku pracownik socjalny z ośrodka pomocy społecznej przeprowadzi w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia/złożenia wniosku, wywiad środowiskowy, który ma na celu pozyskanie pozostałych odpowiednich informacji/dokumentów dotyczących sytuacji osobistej/rodzinnej/finansowej osoby, która ma zostać umieszczona w Domu Pomocy Społecznej.
Po zgromadzeniu wymaganej dokumentacji, ośrodek wydaje decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej. Cała dokumentacja wraz z decyzją ośrodka przekazywana jest do powiatowego centrum pomocy rodzinie (PCPR), które wszczyna postępowanie
i wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS.
Jeżeli osoba ubiegająca się o przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej otrzymała decyzję odmawiającą skierowania, jest możliwe zwrócenie się z odwołaniem do Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Dyrektora „MOPS” lub „GOPS” w danej gminie w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Opłata za pobyt w Domu Pomocy SpołecznejZgodnie z art. 61 Ustawy o pomocy społecznej:1.Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,2. małżonek, zstępni przed wstępnymi,3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.2.Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.