Procedura przyjęcia do Domu Pomocy Społecznej

Domy Pomocy Społecznej to placówki publiczne lub niepubliczne przeznaczone dla osób starszych i chorych, których rolą jest stała opieka, pomoc bytowa i materialna. Oprócz szeroko pojętej opieki, ośrodki te stanowią miejsca rozwoju oraz aktywizacji dla swoich podopiecznych.

Działanie Domów Pomocy Społecznej regulują przepisy prawne tj.: Rozporządzenie Ministra  Polityki Społecznej z dnia 8 sierpnia 2012r. w sprawie  Domów Pomocy Społecznej oraz Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o Pomocy Społecznej. DPS- y określane są jako instytucje formalne.

Głównym, a  jednocześnie niełatwym zadaniem DPS- ów jest zapewnienie całodobowej opieki na wysokim poziomie dla osób w sędziwym wieku, potrzebujących pomocy, którzy nie są samodzielni w codziennej egzystencji. Oferta wszystkich placówek opiekuńczych jest skierowana do Seniorów, którzy nie posiadają odpowiednich warunków do "samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania z uwagi na wiek, schorzenia, sytuację życiową oraz warunki rodzinne, mieszkaniowe i materialne(…) ” (Adam A. Zych, 2001: 52). Wsparcie, serdeczna atmosfera oraz różnego rodzaju terapie zajęciowe to najważniejsze kwestie, które oprócz podstawowej pomocy, DPS musi zapewnić swoim mieszkańcom. Rehabilitacja fizyczna poparta odpowiednią aktywizacją społeczną i pełnym poszanowania traktowaniem, składają się na cechy placówki godnej polecenia.   
O miejsce w Domu Pomocy Społecznej, może ubiegać się osoba, która otrzymała skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, ponieważ ta właśnie instytucja jest czołową w realizacji procedur związanych z opieką społeczną. Bardzo znaczącym warunkiem przyjęcia jest dowód na to, że przyszły pensjonariusz DPS- u nie jest w stanie dalej zamieszkiwać w domu rodzinnym oraz nie ma możliwości zapewnienia mu koniecznej opieki w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Głównym powodem jest tu najczęściej zły stan zdrowia, niepełnosprawność natury fizycznej czy też psychicznej.  

Główne punkty odbycia procedury umieszczenia osoby starszej w Domu Pomocy Społecznej to:
  • Złożenie wniosku o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania Seniora (na terenie gminy stałego zameldowania wnioskodawcy). Po złożeniu wniosku pracownik socjalny Ośrodka przeprowadza wywiad środowiskowy. Zgodnie z prawem wywiad powinien mieć miejsce najpóźniej w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
  • Przygotowanie wymaganych dokumentów w postaci: decyzji rentowej, emerytalnej, decyzji z KRUS, które potwierdzą dochody osoby ubiegającej się o miejsce w DPS. Jest to warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do kosztów pobytu ze środków gminy dla osób lub rodzin, które nie są w stanie pokrywać pełnych kosztów miesięcznego utrzymania w placówce. Wnioskodawca musi również pisemnie wyrazić zgodę na odpłatność za pobyt w DPS. W tym celu wymagany jest jego własnoręczny podpis na stosownym oświadczeniu, które przygotowuje pracownik socjalny.
  • Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia  uzyskane od lekarza rodzinnego. Ważną kwestią jest, żeby w treści zaświadczenia lekarz stwierdził, czy zachodzi konieczność pomocy ze strony osoby trzeciej, ewentualnie, że osoba ubiegająca się o skierowanie do DPS nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.
  • Przygotowanie dokumentów, które poświadczać będą wysokość dochodów osób zobowiązanych do alimentacji (osób, które wspólnie zamieszkują). W pierwszej kolejności zalicza się do nich osoby najbliższe: współmałżonka, dzieci, rodziców itp. U tych krewnych również przeprowadzany jest wywiad środowiskowy.
  • Jeśli ubiegający się posiada tytuł kombatancki lub był osobą represjonowaną w czasie wojny lub w okresie powojennym, również potrzebny jest odpowiedni dokument potwierdzający ten fakt.
  • Po przeprowadzeniu wywiadów rodzinnych i zgromadzeniu kompletu niezbędnych dokumentów, Ośrodek Pomocy Społecznej podejmuje odpowiednią decyzję o umieszczeniu lub odmowie umieszczenia w DPS. Całe postępowanie w sprawie o skierowanie do DPS, począwszy od terminu złożenia wniosku do OPS, a skończywszy na jego decyzji nie powinno zająć więcej niż 30 dni. Czasami istnieją szczególne okoliczności, w których termin wydania decyzji może się wydłużyć maksymalnie do 60 dni, o czym OPS zawiadamia Seniora pisemnie. Podawane są wówczas przyczyny opóźnienia.  Podpisana przez osobę zarządzającą OSP tj. dyrektora lub kierownika, decyzja trafia do wnioskodawcy. Dzieje się to za pomocą Poczty Polskiej lub za odbiorem osobistym wnioskodawcy lub jego prawnego opiekuna. Jeśli Senior spotka się z odmową przyjęcia do DPS w ciągu 14 dni istnieje możliwość odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej, który wydał tę decyzję. Niektóre DPS same chętnie świadczą pomoc w realizacji procedury odwoławczej.
  • Po wydaniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej pozytywnej dla wnioskodawcy decyzji w sprawie umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej, gmina spisuje umowę z daną placówką opiekuńczą oraz określa wysokość opłaty ze strony gminy za pobytu wnioskodawcy w DPS (art. 65 ustawy o Pomocy Społecznej). Po podpisaniu wymienionej umowy, następuje przyjęcie wnioskodawcy do DPS.
Niezbyt pocieszającym faktem jest, że dość często w DPS-ach brakuje wolnych miejsc. Zdarza się, że czas oczekiwania waha się od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby, których nie stać na pobyt w prywatnym Domu Opieki, gdzie występuje pełna odpłatność bez możliwości dofinansowania, i u których stadium choroby jest zaawansowane. Tyczy się to również osób samotnych, które borykają się z chorobą.  Są to najbardziej przykre przypadki, gdzie chorzy pozostawieni są sami sobie, a jedynym ratunkiem jest pomocna dłoń życzliwych ludzi.  Wówczas zwykła pomoc sąsiedzka w banalnych czynnościach codziennego życia może okazać się zbawienna. Podobnie jak interwencja Ośrodków Pomocy Społecznejb- zapewnienie opieki, pomocy materialnej i duchowej są niezwykle ważnymi do godnego życia Seniora, bowiem „Wielka dusza powinna mieć w sobie nieprzebrane źródło młodości, która ją utrzymuje zawsze młodą i świeżą pomimo, że zewnętrzna powłoka starzeje się". sł. /Malwida von Meysenbug/. Aby powyższe słowa miały rację bytu, najczęściej potrzebna jest pomoc innych.  

Źródła- Podstawy prawne:

1. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, ze zm.),

2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 września 2000 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. Nr 82, poz. 929).
J.S

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.