Jak wybrać dobry dom opieki?

Starość jest zjawiskiem ponadczasowym. Od zadania dziejów świata zjawisko to miało miejsce i do dziś nie uległo żadnej zmianie. Od kilkudziesięciu jednak lat,  skala starzenia się wśród niektórych społeczeństw bardzo wzrosła. Spowodowane jest to m. in. niżem demograficznym i występuje najczęściej w państwach wyżej rozwiniętych. Mamy z tym do czynienia również w Polsce.
Pociąga to za sobą szereg potrzeb, które odczuwają osoby starsze oraz wzrost wyraźnego zapotrzebowania na stałą opiekę, niekoniecznie w domu rodzinnym.

Obecne czasy, a bardziej warunki w jakich żyje polskie społeczeństwo narzucają zbyt szybkie tempo życia. Praca, szkoła, obowiązki domowe, zajęcia dodatkowe poza domem-  można podsumować, że doba jest dziś dla nas stanowczo za krótka. Pojawia się wówczas problem i duży znak zapytania: co jeśli bliska nam osoba zbliża się do wieku starczego i nie potrafi już sama sprawnie funkcjonować we współczesnym świecie? Czas robi swoje. U osób starszych często spotkać się można ze schorzeniami natury psychicznej czy niepełnosprawnością  fizyczną. U niektórych pojawia się to nagle, u innych postępuje stopniowo. W jednym i drugim jednak  przypadku opieka jest konieczna.
   
Obserwując zjawisko coraz bardziej wzrastającego zapotrzebowania na stałą opiekę, cały czas powstaje wiele domów opieki prywatnych. Są to placówki tworzone przez osoby prywatne, wykształcone, z kwalifikacjami do pracy z osobami w sędziwym wieku. Najczęściej lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci czy  pedagodzy.  

Lokalizacja i inne warunki, które placówka ma spełniać są w większej mierze uzależnione od decyzji samych właścicieli. Kontrolę nad jej prawidłowym funkcjonowaniem pełni Urząd Wojewody. Bardzo ważne zatem jest, aby dom posiadał wszelkie potrzebne zezwolenia oraz wpis do takiego rejestru. Świadczy to o tym , że placówka działa prawidłowo i spełnia wszystkie wymogi odgórne. Jest to podstawa przy dokonywaniu wyboru najbardziej odpowiedniego domu opieki. Gdy prawidłowe działanie domu seniora jest już udowodnione na piśmie, nadchodzi moment na wizytę w wytypowanych domach. Jest to konieczne do trafnego wyboru odpowiedniej opieki dla bliskiej osoby. Opieka jest niewątpliwie priorytetem. Trudno jednak, biorąc pod uwagę liczebność domów prywatnych np. na terenie Mazowsza, znaleźć ten najwłaściwszy dom, całkiem samodzielnie. Właśnie w tym celu w maju 2013 r. została powołana do życia Fundacja o nazwie www.domyopieki.pl, której prezes,  Marek Gabański postanowił uruchomić Centrum Doradztwa w wyborze Domu Opieki.  Jest to działalność opierająca się przede wszystkim na kryteriach oraz wymaganiach przyszłych pensjonariuszy oraz ich rodzin względem domów.

Centrum Doradztwa pomaga w wyborze domu opieki kierując się wymaganiami rodziny i potrzebami pensjonariusza (np. lokalizacja, typ placówki, rodzaje rehabilitacji i terapii, miesięczny koszt pobytu).
Dzieje się to poprzez profesjonalne i rzetelne przedstawienie oferty wybranych domów opieki oraz poinformowanie o cenach i warunkach umowy. Centrum cyklicznie monitoruje warunki oferowane przez domy opieki i udostępnia raporty. Dużym plusem pomocy Centrum jest też zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z samodzielnym odwiedzaniem wielu domów opieki. Przez wieloletnią znajomość z właścicielami obiektów, bezproblemowe jest umówienie spotkania z kierownictwem wybranych jednostek i dojazd na miejsce środkiem transportu Fundacji z pracownikiem Centrum (na chwilę obecną dotyczy to tylko mazowieckich domów opieki). Fundacja daje także możliwość dofinansowania kosztów pobytu, gdy pensjonariusz zdecyduje się zamieszkać w placówce poleconej przez Centrum. Ponadto każda osoba poszukująca placówki opiekuńczej otrzymuje bezpłatny egzemplarz Informatora Ogólnopolskiego „Domy Opieki i Sanatoria” umożliwiający zapoznanie się z ofertą pozostałych domów opieki z terenu całej Polski.

Podstawowe kryteria, jakimi kierują się osoby poszukujące ośrodków opiekuńczych to szczególnie wysoki standard opieki. To najważniejsza kwestia, aby atmosfera w domu była ciepła i rodzinna, a podejście do pensjonariuszy nie pozostawiało nic do życzenia. Oprócz pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, ogromną rolę odgrywa tu okazywane serce i zaangażowanie  w trud codziennych zmagań pensjonariusza. W słowie kluczowym „opieka” zawiera się pomoc stała oraz opieka pielęgniarska i medyczna. Ważne, aby dom posiadał dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, nie tylko lekarza internisty. Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja domu. Wiele rodzin kieruje się owym kryterium, biorąc pod uwagę jaką odległość będą musiały pokonywać przy chęci częstych odwiedzin. Kolejnym aspektem, który jest bardzo ważny przy wyborze domu to jego wyposażenie. Ważne, aby pokoje spełniały oczekiwania pensjonariusza i dawały mu poczucie komfortu i wygody. Każdy dom gwarantuje oczywiście pełne wyposażenie zarówno pokoi jak i całego obiektu. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby senior zabrał wraz ze sobą swoje meble czy inne rzeczy codziennego użytku, skoro jest do nich przywiązany. Należy zwrócić też uwagę na pomieszczenie do rehabilitacji oraz sprzętu potrzebnego do jej prowadzenia, szczególnie dla osób, które jej wymagają. Dom nie może posiadać żadnych barier architektonicznych, które mogłyby zaszkodzić lub uniemożliwić swobodne poruszanie się pensjonariuszy po obiekcie oraz wokół niego. Terapia zajęciowa, prowadzona przez fachowych terapeutów na pewno sprawdzi się wśród osób, które borykają się ze schorzeniami typu: zespół otępienny czy demencja starcza. Czystość i porządek są jasnymi kryteriami, których personel domu musi przestrzegać.  Korzyścią dla domów jest fakt, że kuchnia jest bezpośrednio w placówce, a posiłki przyrządzane są na miejscu, często wedle życzenia pensjonariuszy.

Wymienione elementy są głównymi przy wyborze domu. Jednak nie jedynymi.. Wątpliwości i nowych pytań jest co niemiara, dlatego warto poprosić o poradę instytucje, które w pełni odnajdują się w owej tematyce oraz mogą bezpłatnie udzielić porady. Fundacja www.domyopieki.pl to oferuje. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem Fundacji: 22 201 27 57 .



J.S










Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.