Pionierska terapia wady wzroku

Nowoczesną metodę leczenia powszechnej po 50. roku życia wady wzroku, tzw. zwyrodnienia plamki zastosowali jako pierwsi w Polsce okuliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
O operacji poinformowała kierownik tamtejszej kliniki okulistyki prof. Ariadna Gierek-Łapińska.

Pierwsze i charakterystyczne objawy tego schorzenia to krzywienie się obrazu i utrata ostrości wzroku, które są wynikiem degeneracyjnych zmian w siatkówce oka, wywołanymi przez nadmiernie rozrośnięte naczynia krwionośne. Nieleczenie choroby może w kilka tygodni doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dotychczasowe metody terapii pozwalały na zachowanie ostrości widzenia, ale w gorszym stopniu niż przed chorobą. Nowa metoda opiera się na wykorzystaniu leku, który w styczniu tego roku został zarejestrowany w Unii Europejskiej pod medyczną nazwą: ranibizumab i podawany jest choremu w formie zastrzyku do oka co 4 tygodnie. Specyfik skutecznie blokuje rozrost naczyń krwionośnych w oku i poprawia ostrość widzenia już po pierwszej dawce.

Jak podkreśla prof. Gierek - Łapińska, terapia ranibizumabem jest bardzo obiecująca, ponieważ u blisko 95 proc. pacjentów, którzy zastosowali lek pozwoliła utrzymać ostrość widzenia, a u 30 proc. nastąpiła znacząca poprawa wzroku.

W Polsce na zwyrodnienie plamki spowodowane wiekiem zapada rocznie 20 tys. osób. Nieco częściej chorują kobiety. Czynnikiem wzmagającym ryzyko wystąpienia schorzenia jest palenie papierosów. Okuliści spodziewają się, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa, w ciągu 25 lat liczba chorych może się potroić.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.