Zwyrodnienie plamki żółtej to "alzheimer oczu"

Cynk może odgrywać ważną rolę w rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, najczęstszej przyczyny utraty wzroku u osób starszych - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Praca, którą zamieszcza pismo "Experimental Eye Research" może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia tej poważnej choroby.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą uszkadzającą plamkę żółtą, tj. centralną części siatkówki odpowiedzialną za ostre widzenie. Jest uważane za najczęstszą przyczynę nieodwracalnej utraty wzroku u starszych osób. Choć pacjenci z AMD nie tracą wzroku całkowicie, to pogarsza się on tak, że nie mogą wykonywać samodzielnie wielu zwykłych czynności, jak czytanie, oglądanie TV, czy prowadzenie samochodu, nie rozpoznają też twarzy mijanych osób.

W najczęstszej postaci AMD, tzw. suchej, wczesnym objawem jest powstawanie w obrębie plamki mikroskopijnych złogów (druzów) pogarszających ostrość widzenia. Przyczyny ich odkładania się na razie nie są dobrze poznane. Na tę postać choroby nie ma obecnie skutecznego leku. Teraz naukowcy z Londyńskiego Instytutu Oftalmologii zaobserwowali, że w złogach tych obecne są duże ilości cynku, z czego 5-10 proc. w postaci niezwiązanej. Jak wiadomo, cynk jest pierwiastkiem regulującym wiele funkcji w organizmie, m.in. odpowiada za prawidłowy kształt i pracę różnych cząsteczek, ale niezwiązany cynk może powodować wiele problemów zdrowotnych, przypominają autorzy pracy.

Zdaniem biorącego udział w badaniach dr Imre Lengyela, najnowsze odkrycie pozwala określić AMD jako "alzheimera oczu". Po pierwsze, w mózgach osób chorych na alzheimera, chorobę, która osłabia pamięć i inne zdolności poznawcze, również dochodzi do odkładania się złogów - określanych jako płytki amyloidalne. A po drugie, już wcześniej udało się wykazać, że w formowaniu się tych płytek mogą brać udział takie metale, jak cynk czy miedź, przypomina badacz.


Obecnie trwają intensywne prace nad nowymi lekami przeciw chorobie Alzheimera, które wychwytywałyby wolny cynk i w ten sposób spowalniały rozwój choroby. Dr Lengyel uważa, że w leczeniu AMD można by zastosować podobne metody terapeutyczne.

Przedstawiciele brytyjskiego Towarzystwa Chorób Plamki Żółtej są jednak zdania, że zanim odkrycie Lengyela można będzie wykorzystać przy tworzeniu i testowaniu nowych terapii na AMD, czy formułowaniu jakichś zaleceń dietetycznych dla pacjentów z tym schorzeniem, trzeba przeprowadzić znacznie więcej badań. Jak przypomina rzecznik tej organizacji, wcześniejsze prace innych naukowców wskazywały, że cynk może opóźniać lub zapobiegać rozwojowi AMD.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.