Laserowa korekta wzroku

Laserowa korekta wad wzorku polega na poddawaniu rogówki działaniu promienia laserowego. Dzięki temu można w niecałą minutę można zredukować praktycznie do minimum istniejącą wadę wzorku.

Metody.

Istnieje kilka podstawowych metod wykonywania tego zabiegu. Poniżej opiszemy każdą z nich.

LASIK, który jest najbardziej efektywną  i najchętniej stosowaną metodą. Można go stosować przy usuwaniu zarówno dużych jak i mniejszych wad wzroku. Cały zabieg trwa nie dłużej niż kilka minut co jest jego dodatkową zaletą. Jest wykonywany przy pomocy mikrochirurgicznego, automatycznego urządzenia – mikrokeratonu. Na początku odchyla się płatek rogówki, a następnie modeluje się promieniem lasera jej środkowe warstwy. Po zakończeniu zabiegu ponownie przykrywa się rogówkę odchylonym wcześniej płatkiem. Zabieg jest nie tylko niezwykle precyzyjny, ale również pozwala skrócić do minimum czas rekonwalescencji. Mimo, że zabieg wydaje się skomplikowany i niebezpieczny to występowanie ewentualnych komplikacji jest rzadkim przypadkiem.  Co ciekawe po takim zabiegu pacjent nie odczuwa większego bólu ani innych dolegliwości. Ostrość widzenia poprawia się już na następny dzień co dodatkowo umożliwia powrót do normalnego życia. Jedynym „utrudnieniem” jest tutaj jedynie stosowanie kropli przeciwzapalnych przez miesiąc od chwili wykonania zabiegu.

Keratektomia fotorefrakcyjna, czyli PRK, która to jest stosowana przede wszystkim przy astygmatyzmie, nadwzroczności i niedowidzenia. W tym przypadku działaniu promieni lasera poddawana jest powierzchnia rogówki. Metoda ta polega przede wszystkim na usunięciu nabłonka, a następnie na modelowaniu krzywizny rogówki promieniem lasera. Usunięty nabłonek odbudowuje się w ciągu kilku dni. Mimo usunięcia wierzchniej warstwy rogówki nie traci ona żadnych swoich właściwości. Również i ten zabieg nie trwa dłużej niż 5 minut i jest całkowicie bezbolesny.

Po zabiegu pacjent nosi przez jeden dzień specjalny opatrunek,  a także otrzymuje krople do oka z antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. Wszystko po to, by uniknąć ewentualnego zakażenia, a także by zmniejszyć obrzęk.  Co więcej przez około 4 miesiące po zabiegu trzeba stosować specjalne krople przeciwzapalne.

W przypadku metody PRK konieczna jest 2-3 tygodniowa rekonwalescencja. Dodatkowo należy spodziewać się, że przez kilka dni oko może boleć i łzawić.

LASEK, który w zasadzie niewiele różni się od metody PRK. Różnica pomiędzy tymi dwiema metodami polega na tym, że przy metodzie LASEK usunięty wcześniej nabłonek po laserowym modelowaniu rogówki nakładany jest z powrotem na rogówkę. Na nabłonek nakłada się soczewkę kontaktową, którą należy nosić przez kilka dni. Co prawda sam zabieg jest również bezbolesny jednak pacjent (tak jak w przypadku PRK) może odczuwać niewielki dyskomfort i łzawienie. Zarówno rekonwalescencja jak i czas w którym oko uzyskuje pełną ostrość wygląda podobnie jak w przypadku PRK.

Ewentualne powikłania.

Ryzyko z wystąpieniem powikłań po laserowej korekcji wzroku jest w zasadzie niewielkie i trzeba tutaj zaznaczyć, że w żadnym wypadku zabieg ten nie doprowadził do ślepoty. A wszystkie komplikacje są bezpośrednio związane okresem rekonwalescencji, a także ze stanem zdrowia pacjenta.

Niedokorekcja.

Jednym z najczęstszych problemów z laserową korekcją wzroku jest ilość możliwych do skorygowania dioptrii. Nie w każdym przypadku bowiem da się całkowicie wyeliminować wady wzroku. Jednak pacjent przed zabiegiem jest dokładnie informowany jakiej poprawy może się spodziewać. W przypadku, gdy niedokorekcja wyszła przypadkowo istnieje możliwość ponownego wykonania zabiegu.

Trzeba tutaj powiedzieć, że w przypadku osób niedowidzących najpierw poprawi się ostrość widzenia na odległość, a następnie z bliska. W przypadku osób z nadwzrocznością efekt będzie odwrotny.

Infekcje, które oczywiście mogą się zdarzyć jednak stosowanie odpowiednich kropli przeciwzapalnych redukuje do minimum możliwość ich wystąpienia.

Pozabiegowe przymglenie rogówki – HAZE, które jest w zasadzie niewidoczne gołym okiem, a sami pacjenci nawet mogą nie zdawać sobie sprawy z istnienia takiej dolegliwości. Zwykle „haze” znika samoistnie po kilku tygodniach po zabiegu.

Regresja efektu zabiegów, która może występować u osób z dużą wadą wzroku lub bardzo cienką rogówką. Polega na tym, że oko po zabiegu może wrócić do swojego pierwotnego kształtu. W takim przypadku po dodatkowych badaniach można przeprowadzić ponowny zabieg korygujący.

Rozproszenie światła „halo”, które objawia się przede wszystkim złym widzeniem w nocy i oślepieniem, czyli występowaniem aureoli dookoła źródeł światła czy olśnienia. Jest to również dolegliwość, na którą skarżą się osoby noszące szkła kontaktowe lub okulary. W przypadku laserowej korekty wzroku „halo” znika po około 3 – 4 miesiącach po zabiegu.

Pooperacyjny dyskomfort, który jest odczuwalny po zabiegu PRK i LASEK. Pacjenci po zabiegu LASIK nie odczuwają żadnych dolegliwości. Przy czym trzeba tutaj zaznaczyć, że wszystkie wymienione tutaj zabiegi są całkowicie bezbolesne.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.