Przychodzi chory do szpitala

Pobyt w szpitalu nie jest przyjemny. O tym wiedzą wszyscy ci, którzy musieli tam się znaleźć. Czasem jednak nie ma innego wyjścia - do szpitala iść trzeba. Choroba staje się nie tylko osobistym problemem pacjenta, ale także całej jego rodziny i przyjaciół.
Co więc robić, aby pobyt w szpitalu przeminął szybko i łagodnie? Jak wesprzeć chorego zarówno fizycznie jak i psychicznie?

Najczęściej, by zagospodarować czas spędzany w szpitalu przynosimy pacjentom gazety, książki, przenośne radia. Chory nie myśli wówczas tylko o chorobie, czy
czekającej go operacji. Jednak nawet najlepsza lektura nie zastąpi kontaktu interpersonalnego. Odwiedzajmy więc "naszego" chorego w szpitalu, opowiadajmy mu różne historie - pacjent bardzo potrzebuje naszego optymizmu i wiary w jego szybki powrót do domu. Błędem jest przynoszenie naszych problemów do szpitala. Sam pobyt na oddziale i świadomość zbliżającego się zabiegu jest dla chorego i tak dużym obciążeniem, a dodatkowy stres może tylko pogorszyć ten stan. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste wizyty w szpitalu mogą męczyć pacjenta - chory powinien mieć czas także na odpoczynek.

Fizyczne przygotowanie chorego do leczenia szpitalnego lub operacji jest również ważną kwestią w całym procesie leczenia. Należy pamiętać, że osłabiony i źle odżywiony organizm gorzej reaguje na stosowaną terapię. Niestety, lekarze rzadko zwracają uwagę na dietę pacjenta, koncentrując się jedynie na leczeniu farmakologicznym. Poza tym szpitalne menu też pozostawia wiele do życzenia, tak pod względem jakości, jak i ilości serwowanych posiłków.

Szpitalna atmosfera, niesmaczne jedzenie, stres związany z leczeniem lub zbliżającym się zbiegiem - wszystkie te czynniki wpływają na pogorszenie apetytu i zmniejszenie ilości spożywanych posiłków. To z kolei powoduje osłabienie organizmu. Słabemu, niedożywionemu organizmowi trudniej walczyć z chorobą. Rodzina stara się zmienić ten stan kupując jogurty, soki, owoce i kleiki. Niestety, produkty te są ubogie w podstawowe składniki odżywcze lub brakuje im witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Rozwiązaniem tego problemu są gotowe odżywki, jak np. Nutridrink. Zawierają one - w odpowiednich proporcjach i niewielkiej objętości - wszystkie składniki odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, minerały i witaminy). Produkty te są wygodne w użyciu i dostępne w różnych smakach. Skutecznie wzmacniają organizm pacjenta w walce z chorobą.
Przeprowadzono wiele badań, których wyniki udowodniły, że poprawa stanu odżywienia z zastosowaniem gotowych preparatów wpływa na szybszy powrót pacjentów do zdrowia.

Pobyt w szpitalu zawsze jest trudnym przeżyciem. Pamiętajmy więc, aby wspomóc chorego w odpowiednim przygotowaniu - zarówno psychicznym jak i fizycznym. Krótszy pobyt w szpitalu będzie wówczas wspólnym sukcesem i nagrodą dla pacjenta i jego rodziny.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.