Dieta może chronić przed zwyrodnieniem kolana

Dieta bogata w przeciwutleniacze, a zwłaszcza w witaminę C z warzyw i owoców, łagodzi ryzyko zwyrodnienia stawu kolanowego - wynika z najnowszych australijskich badań, o których informuje pismo "Arthritis Research & Therapy".
Aby sprawdzić wpływ diety na ryzyko zwyrodnienia stawu kolanowego, naukowcy pod kierunkiem dr Yuanyuana Wanga z Monash University w Melbourne przebadali 293 mężczyzn i kobiet w średnim wieku. Na początku badań wszyscy byli zdrowi i nie mieli choroby zwyrodnieniowej stawów, tzw. osteoartrozy.

Jest to przewlekła choroba zapalna tkanki chrzęstnej i kostnej stawów. Rozwija się przez wiele lat i stopniowo prowadzi do ich degeneracji. Zwyrodnieniom chrząstki stawowej i kości towarzyszy silny ból, sztywność kończyn i ograniczenie zdolności ruchowych. Częstotliwość występowania osteartrozy rośnie wraz z wiekiem. Uczestnicy badania wypełniali szczegółowe ankiety na temat swojej diety, a po 10 latach z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) sprawdzono stan tkanek - chrzęstnej i kostnej - w ich kolanach.

Ogólnie, badacze zaobserwowali, że osoby, których dieta była bogata w witaminę C na początku badań, miały niższe ryzyko patologicznych zmian w kościach po 10 latach. Taki sam wpływ na ryzyko zwyrodnienia kolana miało spożycie warzyw i owoców, które są najważniejszym źródłem witaminy C. Zdaniem naukowców, odkrycie to potwierdza wcześniejsze obserwacje na temat pozytywnego wpływu witaminy C na kości.

Obecność w diecie niektórych karotenoidów, takich jak luteina i zeaksantyna, również obniżała ryzyko chorobowych zmian w tkance chrzęstnej kolan. Bogatym źródłem tych dwóch związków są zielone warzywa oraz niektóre owoce, np. mango, papaja, pomarańcze.

Jak wyjaśniają autorzy artykułu, przeciwutleniacze, do których należy witamina C, chronią komórki naszego organizmu przed wpływem toksycznych cząsteczek o silnie utleniającym działaniu, tzw. wolnych rodników. Wiele wcześniejszych badań wykazało, że cząsteczki te przyczyniają się do rozwoju poważnych schorzeń, w tym m.in. chorób serca, nowotworów, jak również osteoartrozy.

- Nasza praca dowodzi, że dieta może modyfikować ryzyko osteoartrozy - komentuje kierujący badaniami dr Yuanyuan Wang z Monash University w Melbourne.

Jak podkreśla badacz, najlepszym sposobem na dostarczanie sobie całej gamy potrzebnych organizmowi witamin i przeciwutleniaczy jest jedzenie dużych ilości warzyw i owoców każdego dnia.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.