Wpływ medytacji na zdrowie

Medytacja czyli co?
Medytacja to przede wszystkim praca z umysłem. Ma pomóc w odzyskaniu wewnętrznej równowagi, samodoskonalenie, a także pomóc w zjednoczeniu się i lepszym zrozumieniu naszego ciała. Dawniej była traktowana głównie jako obrządek religijny. Dziś jest już stosowana nie tylko jako forma pewnego uduchowienia, ale również jak pewien rodzaj psychoterapii i technika relaksacyjna.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje medytacji. Jedna z nich służy zgłębieniu własnej osobowości, wyciszeniu i droga do dokonania zmian osobowościowych. Temu służą techniki takie jak: tai – chi, joga, techniki wizualizacyjne, transowe i hipnotyczne. Natomiast medytacje mające na celu przede wszystkim poprawę koncentracji, czujności i spontaniczności wykonywane są przy pomocy wszelkich technik zen. I w przeciwieństwie do tego pierwszego rodzaju medytacji są one wykonywane z otwartymi oczami.

Zrozumieć siebie.
Medytacja jest połączeniem nie tylko relaksu, ale również pewnego wysiłku. Jest to bardzo ważne, gdyż najważniejszą funkcją medytacji jest właśnie zsynchronizowanie pracy obu półkul mózgu. Jednak, aby tego dokonać trzeba przede wszystkim pamiętać, że nie jest to tylko wysiłek ale powinna być też zabawa i odwrotnie.
Aby móc osiągnąć ten stan zwykle zaczyna się od prostych elementów takich jak skupienie uwagi na oddechu – liczenie go. Dopiero z czasem powinno się to rozwijać i powinno się wejść w „czucie tego co się robi”. Tak więc nie tylko czucie oddechu, ale także czucie ciała, czucie rozluźnienia, energii, a z czasem wewnętrznego światła. Obok tego powinno się też rozwijać zaufanie do własnego ciała, do intuicji i mądrości duszy, nieskończonej świadomości i światła. To wszystko spowoduje, że będzie można osiągnąć pełną harmonię ze sobą.

Różne odmiany.
Z racji tego, że istnieje wiele różnych rodzajów medytacji pomagają one w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości. Nie można jej traktować jako jedynej metody leczenia, ale może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnej kuracji. I tak medytacja, które skupia się bardziej na oddechu pomagają wzmocnić witalność i zdrowie ciała fizycznego. Natomiast medytacje, które pracują z różnego rodzaju wewnętrznymi obrazami mają wpływ przede wszystkim na oczyszczanie i synchronizowanie emocji i innych elementów psychiki. Osiągnąć spokój i stabilizację wewnętrzną pomogą medytacje pracujące z technikami wyciszającymi.

Leczenie i redukcja.
Sukces stosowania medytacji odniesiono przy leczeniu chorób takich jak: nadciśnienie, problemy z krążeniem, arytmia, bezpłodność z nieznanych przyczyn, zespół napięcia przedmiesiączkowego, walka z bólem, bezsenność, migrena, niepokój, obniżenie poczucia własnej wartości czy łagodna depresja. Pozytywne efekty zanotowano również w przypadku walki z chronicznym zmęczeniem, a także w chorobach o podłożu neurologicznym: padaczka, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
Oczywiście nie we wszystkich przypadkach nastąpiło całkowite wyleczenie jednak w niemalże w każdym z wymienionych przypadków doszło do znaczniej poprawy samopoczucia chorego – nie tylko psychicznego, ale również fizycznego.

Groźne skutki.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że medytacja nieumiejętnie stosowana, może przynieść również negatywne skutki, groźne dla zdrowia. Oczywiście nie zdarzają się one u wszystkich i nie należy popadać w panikę. Jednak warto zwrócić na nie uwagę.
Do takich groźnych dla zdrowia skutków medytacji możemy zaliczyć przede wszystkim tiki twarzy, halucynacje, skurcze mięśni, bezsenność czy utrata kontaktu z rzeczywistością, a w skrajnych przypadkach nawet załamania nerwowe. Innym problemem może okazać się, że osoby uprawiające regularnie medytacje czują się emocjonalnie wypaleni.

Problemy te mogą być następstwem złego przepływu krwi w mózgu. Z przeprowadzonych badań, które polegało na skanowaniu mózgów osób od lat medytujących wynikało, że przepływ krwi do płata ciemieniowego, który odpowiada za orientację ciała w przestrzeni jest znacznie mniejszy niż przepływ krwi do płata czołowego, który odpowiada za poziom koncentracji. Wynikające z tego stanu zaburzenia mogą mieć przykre konsekwencje.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.