Ajurweda - indyjska metoda leczenia

Ajurweda to „sztuka życia” lub „wiedza życia” najczęściej jednak wyjaśniana jest jako wiedza o zdrowym życiu. Jest uważana za jedną z najstarszych metod leczenia choć tak naprawdę jest całym systemem filozoficzno - medycznym. Pochodzi z Indii i liczy sobie blisko 5000 lat. Co ciekawe mimo, że jest jedną z metod leczenia niekonwencjonalnego dopuszcza stosowanie zabiegów chirurgicznych.

U źródła.
Ajurweda jest dość specyficznym sposobem leczenia przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze koncentruje się na tym, by zapobiegać chorobom, a nie tylko leczyć. Co ciekawe, gdy do choroby jednak dojdzie ajurweda stara się wyleczyć ją u źródła, nie zajmuje się usuwaniem samych objawów. Co więcej stara się doprowadzić do pełnego wyzdrowienia, a nie zajmuje się jedynie przyniesieniem częściowej ulgi.
Inną specyficzną cechą ajurwedy jest sposób w jaki traktuje człowieka. Medycyna ta uważa, że człowiek stanowi jedną całość i podejmując się leczenia danej jednostki robi to całościowo, a nie oddziałuje tylko na jeden konkretny organ. Dodatkowo uważa, że aby móc mówić o człowieku, ze jest zdrowy nie wystarczy, że wszystkie jego organy są zdrowe. Do tego człowiek musi mieć dobre samopoczucie – nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Dopiero w takiej sytuacji można mówić o zdrowiu.
Tak więc ajurweda obejmuje nie tylko zdrowie i chorobę, ale również fizykę i metafizykę, a także szeroko pojęte szczęście i smutek.
Większość chorób ma podłoże psychosomatyczne. Tak więc chorobę danego narządu można rozpoznać już przy niewielkich zmianach w zdrowiu psychicznym czy emocjonalnym. Medycyna ajurwedyjska uważa, że stan umysłu pacjenta jest odzwierciedleniem stanu ciała i na odwrót.

O co chodzi?
Całość koncepcji tej indyjskiej metody leczenia opiera się przede wszystkim na założeniu, że wszystko co zostało stworzone ma w sobie energię pran (prańah), która występuje pod postacią pięciu żywiołów, czyli w wodzie, powietrzu, ziemi, ogniu i przestrzeni. Wszystkie zaburzenia i choroby, które mogą występować w organizmie spowodowane są zakłóceniami tej energetycznej równowagi.
Wydawać by się mogło, że metoda ta nie ma nic wspólnego z medycyną konwencjonalną jednak warto tutaj wspomnieć, że z ajurwedy korzystał sam Hipokrates, który jest uważany za ojca medycyny.

Rozpoznanie.
Aby właściwie zdiagnozować chorobę lekarz ajurwedyjski przeprowadza analizę elementów takich jak: puls, mocz, kał, oczy, język, wargi, paznokcie, sposób mówienia czy nawet sposób poruszania się. Na tej podstawie można określić, w którym miejscu doszło do zaburzenia równowagi energetycznej. Lekarz może zadać też kilka pytań dodatkowych i testu, które ostatecznie potwierdzą postawioną diagnozę. Co ciekawe pytania dotyczyć mogą zarówno sposobu życia jak i sytuacji życiowej pacjenta.
Po tak szczegółowym wywiadzie lekarz zaleca odpowiednio dopasowaną dietę i zestaw ćwiczeń. Dodatkowo może zalecić np. powstrzymywanie się od pewnych zachowań, emocji czy zmiana stylu życia.

Choroby i leczenie.
Ajurweda wyróżnia pięć podstawowych rodzajów chorób. Przy czym ta pierwsza grupa jest stosunkowo najprostsza do wyleczenia. Tak więc wyróżniamy: zaburzenia – zwykłe i nieznaczne dolegliwości, wady i ułomności, czyli dziedziczne braki lub różnego rodzaju słabości. Następne są choroby, które ostrzegają przed niewłaściwym trybem życia, choroba jako kara za zły tryb życia oraz choroba dana, która jest traktowana jako wezwanie do śmierci.
Ajurweda posiada również pięć sposób leczenia, a każdy z nich jest bardziej zaawansowany od poprzedniego i każdy kto chce posługiwać się tą metodą powinien opanować je w odpowiedniej kolejności. I tak kolejno są to techniki: aromaterapia, smakoterapia, chromoterapia, dotykoterapia oraz dźwiękoterapia.

Zapach elementem diagnozy.
Warto tutaj jeszcze wspomnieć o kilku ciekawostkach związanych z ajurwedą. lekarze stosujący te metodę mogą rozpoznać przyczynę choroby na podstawie zapachu wydzielanego przez pacjenta lub roznoszącego się w jego domu. Każdy zapach oznajmia bowiem inną dolegliwość (np. skisły – zjełczały to problemy z wątrobą lub z woreczkiem żółciowym; spalenizna to problemy z sercem, jelitem cienkim lub z łonem; zgnilizna – nerki i pęcherz moczowy; zapach cuchnący to problemy z płucami, oskrzelami lub z jelitem grubym; zapach aromatyczny to zaburzenia pracy żołądka i śledziony).

Leczniczy masaż.
Jedną z leczniczych technik ajurwedy są różnego rodzaju masaże (nacieranie, ugniatanie, głaskanie, oddziaływanie na konkretne punkty, masaż stopami, masaż z ruchem zbierającym do serca). Mają one na celu przede wszystkim zrównoważenie energii w organizmie co powoduje usunięcie dolegliwości zarówno fizycznych jak i psychicznych i duchowych. Dzięki regularnemu masażowi można zapobiec chorobom ponieważ stale dba się o właściwą równowagę w organizmie.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.