Przewlekłe schorzenia układu krążenia - miażdżyca

Zmiany biologiczne wieku starczego mogą przebiegać z różnym nasileniem i dolegliwościami, często przechodząc w stan choroby. Najczęściej występują choroby związane z postępującymi zmianami miażdżycowymi jak: zawał serca, udar mózgu oraz otępienie starcze.

Miażdżyca tętnic powoduje zmniejszenie się światła tętnic. Odkładające się w nich złoża cholesterolu powodują grubienie ścian małych tętniczek, co prowadzi do gorszego ukrwienia poszczególnych narządów i części ciała.

W miażdżycy mózgu powodującej jego niedokrwienie, początkowo będzie występowała drażliwość, szybkie męczenie się, następnie upośledzenie pamięci, krytycyzm, zmienia się charakter chorego, staje się on zachłanny, skąpy. Mogą występować zaburzenia mowy, połykania, nawet zupełne zaburzenie świadomości. Niebezpieczeństwem miażdżycy mózgu są udary mózgowe, wylewy krwi do mózgu występujące z porażanie, połowicznym.

Miażdżyca naczyń wieńcowych jest najczęstszą przyczyna zawału serca. W skutek zwężenia tętniczek zmniejsza się ukrwienie mięśnia sercowego, doprowadzając do martwicy. U ludzi starszych ból w klatce piersiowej towarzyszący zawałom jest mniejszy. Częściej występują bóle nadbrzusza. Przebieg zawału serca ludzi starszych jest cięższy. Z ozdrowieńcami po przebytych zawałach pielęgnacja oszczędzająca. Wszystkie czynności należy wykonywać za chorego - do minimum należy ograniczyć jego wysiłek.

Miażdżyca tętnic obwodowych dotyczy najczęściej tętnicy brzusznej, która uciskając tętnicę biodrową powoduje ostre zmiany niedokrwienia kończyn dolnych. Zamykanie światła tętnic dolnych występuje najczęściej u mężczyzn. Sprzyja temu i znacznie przyspiesza proces palenia papierosów - również zwężający naczynia. Chory odczuwa silny ból nóg. Najpierw po wysiłku, następnie bóle występują niezależnie od wysiłku, najczęściej w nocy. Chory szukając ulgi siedzi z opuszczonymi nogami. Bóle są tak silne że chorzy zgadzają się na amputację.

W celu opóźnienia procesów związanych z miażdżycą należy:

•  prowadzić higieniczny tryb życia
•  dbać o komfort psychiczny (unikać stresów)
•  przestrzegać diety niskokalorycznej i bez cholesterolowej
•  zażywać ruchu na świeżym powietrzu (spacery, sport, gimnastyka)
•  unikać wszelkich używek


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.