Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
27 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ogłoszony w 1991 r. przez Międzynarodową Organizację Diabetyków przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
W Polsce na cukrzycę choruje 2 mln osób, a 4 mln żyje z objawami wskazującymi, że mogą zachorować w najbliżej przyszłości - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Liczba chorych na cukrzycę w Polsce z roku na rok wzrasta. Szacuje się też, że aż 40 proc. chorych nie wie o swojej chorobie.
Tylko w województwie śląskim w ubiegłym roku 110 tys. dorosłych pozostawało pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z powodu cukrzycy, gdy rok wcześniej było ich 103 tys. - wynika z przedstawionych w środę danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego (ŚCZP).
Również wskaźniki zgonów z powodu cukrzycy są w województwie śląskim wyższe niż w całym kraju. W tym regionie umiera co roku na cukrzycę od 15 do nawet 18 osób na 100 tys. mieszkańców , gdy w skali całego kraju 13 osób na każde 100 tys. mieszkańców.
- Potrzebna jest pilna poprawa działań profilaktycznych i z zakresu oświaty zdrowotnej, aby doprowadzić do wcześniejszego wykrywania cukrzycy i zahamowania fali powikłań tej choroby. Tym bardziej, że według szacunków aż 40 proc. chorujących nie wie dziś o swojej chorobie - powiedział dyrektor ŚCZP Ryszard Majer.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, występującą w kilku postaciach. Jej podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi. Cukrzyca nieleczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności, prowadzi też do przewlekłych i groźnych powikłań - stwierdza się je u 25 proc. pacjentów. Wielu z nich zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana.
Wśród typowych objawów cukrzycy, które powinny wzbudzać niepokój, są: szybka utrata masy ciała, zwiększona ilość oddawanego moczu, zwiększone pragnienie, osłabienie, senność. Stopień nasilenia tych objawów zależy od typu cukrzycy i czasu trwania choroby oraz predyspozycji.