Zakłócenia snu zwiększają wrażliwość na ból

U osób, które regularnie budzą się w nocy, czy to z powodu płaczącego dziecka, czy problemów z bezsennością, rośnie wrażliwość na ból - wskazują najnowsze badania amerykańskie, o których informuje pismo "Sleep".
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, którzy przez tydzień prowadzili eksperymenty ze snem na grupie 32 zdrowych, młodych kobiet.

Przez pierwsze dwie noce wszystkim pacjentkom pozwolono spokojnie przespać po 8 godzin. Następnie podzielono je na trzy grupy, z czego jednej pozwolono dalej wysypiać się po 8 godzin co noc, drugiej kazano kłaść się spać późno i wstawać wcześnie, a trzecią przez trzy kolejne noce regularnie wybudzano ze snu. Takich zakłóceń snu doświadczają np. lekarze pełniący nocne dyżury, młode matki, które muszą regularnie wstawać do płaczącego niemowlęcia czy osoby cierpiące na jeden z rodzajów bezsenności - tłumaczą badacze. W trakcie doświadczenia sprawdzano, jak zmieniała się wrażliwość kobiet na bodźce bólowe.

Okazało się, że tych u kobiet, którym regularnie zakłócano sen, rosła wrażliwość na ból, co oznacza, że zdolność ich organizmu do hamowania bodźców bólowych słabła. W okresie następującym po źle przespanych nocach, kobiety z tej grupy częściej niż inne pacjentki przyznawały się też do odczuwania spontanicznych bólów, jak np. bóle pleców czy skurcze żołądka.

Percepcja bólu nie zmieniła się natomiast u pacjentek, które wprawdzie spały w nocy zbyt krótko, ale ich sen nie był niczym zakłócany. Działo się tak, mimo że łącznie kobiety z obydwu grup przesypiały mniej więcej tyle samo czasu - zaznaczają naukowcy.

Zdaniem prowadzącego badania, dra Michaela T. Smitha, oznacza to, że regularne przerwy w nocnym odpoczynku wywierają szczególny wpływ na sposób, w jaki mózg przetwarza informacje o bólu. - Nie chodzi tu wcale o niedobory snu, ale o jego fragmentację - podkreśla badacz. Jak ocenia dr Smith, przerywany sen zaburza przede wszystkim funkcję układu opioidowego w mózgu, odpowiadającego za odczuwanie bólu.

Specjalista radzi, aby osoby, które cierpią na przewlekłe bóle i mają problemy z przespaniem całej nocy, zgłaszały się do specjalisty zajmującego się leczeniem zaburzeń snu.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.