Wnuk twórcy esperanto honorowym obywatelem

Wnuk twórcy esperanto, 82-letni Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof, otrzymał tytuł honorowego obywatela Białegostoku. Jego dziadek Ludwik Zamenhof urodził się w tym mieście i tam spędził dzieciństwo.
Zaleski-Zamenhof, znany inżynier-konstruktor i wykładowca uczelni w kraju i za granicą, zostanie wyróżniony za to, że "jako jedyny wnuk twórcy języka esperanto jest niestrudzonym ambasadorem idei języka międzynarodowego i miasta Białegostoku" - jak napisano w uzasadnieniu wniosku do uchwały białostockich radnych o nadaniu mu tytułu honorowego obywatela.

- Pana dziadek i pan wyrobiliście dla Białegostoku na całym świecie bardzo dobrą markę - podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Laureat wyróżnienia mówił, że jest dla niego zaszczytem być w gronie takich honorowych obywateli Białegostoku, jak Józef Piłsudski czy Jan Paweł II. Uroczystość wpisała się w tegoroczne obchody Białostockich Dni Zamenhofa, obchodzonych w połowie grudnia. 15 grudnia przypada bowiem rocznica urodzin twórcy esperanto - w tym roku 148.

Nowy honorowy obywatel Białegostoku Ludwik Krzysztof Zaleski- Zamenhof urodził się w Warszawie. Jest inżynierem-konstruktorem, a także wykładowcą uczelni w kraju i za granicą, m.in. w Kanadzie i Francji. W swoich wystąpieniach publicznych często zaznacza, że idea esperanto narodziła się w XIX-wiecznym Białymstoku, gdzie urodził się i spędził dzieciństwo jego dziadek Ludwik Zamenhof.

Od dwudziestu lat regularnie odwiedza Białystok, obecnie jest zaangażowany w przygotowania do Światowego Kongresu Esperanto, który odbędzie się w tym mieście w 2009 roku, w 150. rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa.

Wcześniej m.in. inicjował ustanowienie Medalu Tolerancji przez Fundację im. Ludwika Zamenhofa. Pierwszym wyróżnionym tym medalem był papież Jan Paweł II.

- Pana dziadek i pan wyrobiliście dla Białegostoku na całym świecie bardzo dobrą markę. Białystok jest kojarzony z esperanto, jest kojarzony z nazwiskiem Zamenhof. Ta idea to przede wszystkim wzajemne braterstwo, poznawanie się ludzi i nadzieja na lepsze jutro - podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Laureat wyróżnienia mówił, że jest dla niego zaszczytem być w gronie takich honorowych obywateli Białegostoku, jak Józef Piłsudski i Jan Paweł II. Mówiąc o swoim dziadku, podkreślał znaczenie w jego życiu miejsca urodzin. Przypomniał, że przed kilku laty Ludwik Zamenhof został wybrany Białostoczaniniem Stulecia w plebiscycie zorganizowanym przez miejscową prasę.

- Pochodzenie z tego miasta było dla niego bardziej istotne niż jakakolwiek przynależność narodowa. (...) Dzisiaj Litwini, Białorusini i Polacy, a także Izrael dopominają się o jego dziedzictwo - podkreślił jego wnuk. Przypomniał, że Ludwik Zamenhof określał siebie mianem "obywatela świata urodzonego w Białymstoku".

Honorowymi obywatelami Białegostoku są m.in. marszałek Józef Piłsudski (jemu jako pierwszemu nadano ten tytuł w 1919 r.), Lech Wałęsa, papież Jan Paweł II, kapelan rodzin katyńskich ks. prałat Zdzisław Peszkowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i obecny metropolita warmiński, wcześniej białostocki, abp Wojciech Ziemba.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.