Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Słaby prąd niszczy raka

Prąd elektryczny 1000 razy słabszy niż ten płynący w żarówce przez zaledwie 15 minut wystarczy do zabicia komórek nowotworu - informuje "New Scientist."
Jak wykazały badania prowadzone w Izraelu, prąd płynący między dwiema elektrodami potrafi zniszczyć guz nie uszakdzając sąsiadujących tkanek - w odróżnieniu od takich metod jak radioterapia. Jest to szczególnie ważne na przykład przy leczeniu raka prostaty, podczas którego często dochodzi do uszkodzenia cewki moczowej.

W kwietniu co najmniej 10 pacjentów z rakiem prostaty zostanie poddanych pionierskiej terapii, opracowanej przez Borisa Rubinskyego z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz jego kolegów z USA.
 
Naukowcy ci wykazali, że u świń pole elektryczne o niewielkim natężeniu potrafi zniszczyć chorą tkankę. Pole otwiera mikroskopijne pory na powierzchni komórek. Jest to nieodwracalny proces, prowadzący w krótkim czasie do śmierci poddanej terapii chorej tkanki. Zdrowe komórki pozostają nietknięte, dlatego metoda nie uszkadza między innymi naczyń krwionośnych, ścian jelit czy tkanki łącznej.

Podczas eksperymentów na uszkodzonych świńskich wątrobach naukowcom udało się zabić chore komórki, stosując impulsy o minimalnym natężeniu i napięciu 1,5 do 2,5 kilovolta za pomocą dwóch elektrod o grubości 1 milimetra. Naczynia i przewody żółciowe, których pełno jest w wątrobie, pozostały nienaruszone, a regeneracja tkanek trwała dwa tygodnie - nie sześć miesięcy, jak przy innych terapiach.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.