Nowy Stary Wiek

Pewną rzeczą w prognozowaniu demograficznej przyszłości Ziemi jest dalsze starzenie się społeczeństw. Jeszcze nie tak dawno zdecydowana większość ludzi umierała od ran i chorób na długo przedtem, zanim otępiały ich zmysły, a narządy zaczęły zawodzić. Dziś, dzięki lepszym warunkom egzystencji, każdy obywatel kraju rozwiniętego ma szansę dożyć sędziwego wieku. W tej chwili najdłużej żyją Japończycy - 76,6 lat mężczyźni oraz 83 lata kobiety - ale we wszystkich rozwiniętych krajach tzw. oczekiwana długość życia wzrasta o niemal dwa lata na dziesięciolecie i jest to tendencja trwała. Definicja wieku podeszłego stale się zmienia: sześćdziesięciolatek nie jest już uznawany za starca, chociaż nierzadko jest na emeryturze.

Liczba ludzi po sześćdziesiątce wzrośnie na całym świecie z obecnych 600 milionów do 2 miliardów w 2050 roku. W wielu krajach seniorzy będą stanowić co najmniej jedną trzecią ludności. Przewiduje się, że do roku 2020 w krajach wysoko rozwiniętych co trzeci człowiek będzie liczył 60 i więcej lat.

Polska, w świetle najnowszych wyników spisu powszechnego GUS, pod względem starzenia się społeczeństwa nie odbiega od państw zachodnioeuropejskim. Dzieci rodzi się coraz mniej, emerytów przybywa. Po 2005 roku nastąpi wyż emerytalny roczników urodzonych w latach 50. Niestety, problemy ludzi starszych w Polsce ciągle umykają uwadze polityków. A szkoda, bo przecież starzenie społeczeństw stanie się "głównym wyzwaniem dla gospodarki światowej w naszym stuleciu" - tak twierdzi Paul Hewitt z amerykańskiego Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Wraz ze starzeniem się społeczeństw pojawia się problem spędzania wolnego czasu przez seniorów oraz problem samotności. Najlepszym lekiem na niedomagania w wieku podeszłym są oczywiście rodzina, przyjaciele a przede wszystkim wnuki. Nie każdy jednak je ma. Dlatego np. Kluby Seniora znajdujące się blisko miejsca zamieszkania mogą wypełniać tę lukę. To właśnie tam, wśród rówieśników, samotni seniorzy mogą znaleźć ciepło, przyjaźń i sens życia.

Takim wzorcowym klubem, w woj. mazowieckim, może być działający od 1995 roku Klub Seniora w podwarszawskim Chojnowie przy Miejsko -Gminnym Ośrodku Kultury w Piasecznie. Zrzesza 43 członków - przeważają panie. Składka, to 4 złote miesięcznie, na kawę i herbatę. Klub stara się pozyskać fundusze na swoje potrzeby, również w inny sposób: organizuje loterie fantowe oraz bal karnawałowy. Spotkania odbywają się raz w miesiącu przy kawie i domowych wypiekach. Również imieniny oraz święta kościelne są okazją do uroczystych spotkań, często z zaprzyjaźnionym księdzem. Panie szyją stroje dla dzieci, które występują w kółku teatralnym, zapraszają lekarzy na pogadanki, odwiedzają chorych i leżących seniorów. Każda inicjatywa urozmaicenia spotkań jest brana pod uwagę. Przy Klubie działa 12 - osobowy chór, który może się poszczycić zdobyciem II miejsca na przeglądzie piosenki kabaretowej Klubów Seniora w 2000 roku. Warto wspomnieć, że do większości piosenek słowa układają sami chórzyści.

Członkowie Klubu bardzo lubią wycieczki - ogniska w pobliskich lasach, wypady do kin, teatrów czy jesienne wyjazdy nad morze. W listopadzie Seniorzy organizują dla swoich najbliższych bal, najważniejszą imprezę w roku.

- Nasze panie są bardzo zgodne, potrafią i chcą działać - podkreśla Zdzisława Stężycka, opiekunka Klubu.

- Uważam, że Klub jest potrzebny i każdy czuje się tu dobrze.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.