Nowe technologie a seniorzy

Rozwój nowych technologii to w XXI wieku norma, której nikt nie będzie kwestionował. Każdy z nas na co dzień spotyka się z smartfonami, laptopami, tabletami. Pokolenie JP II nie ma problemu z obsługą powyższych urządzeń, jednakże problem zaczyna się u osób po 70 – tym roku życia lub takich, które nie pracowały zawodowo i na co dzień nie miały do czynienia z nowinkami technologicznymi. W takim wypadku jedynym i najskuteczniejszym kołem ratunkowym jest nadrobienie zaległości, bowiem, umówmy się – nie ma szans, aby ktoś kto w ogóle nie zna podstaw komputeryzacji czy zasad działania Internetu- mógł istnieć w świcie cyberprzestrzeni i informatyzacji.

Codzienna egzystencja bez komputera czy tabletu, a nawet smartfonu o najprostszej budowie i funkcjach jest bardzo utrudniona- nie mamy dostępu do mejla, FB, kont bankowych, przelewów i innych aplikacji oraz funkcji. Osoby starsze nie powinny zatem bać się nowoczesności, ale wyjść jej naprzeciw. Jest wiele rozwiązań tegoż- jakże niewygodnego problemu- po pierwsze należy zakupić sprzęt do domu lub w miejsce, gdzie senior aktualnie przebywa. Sprzęt komputerowy nie musi być bajoński drogi – wystarczy, aby był w miarę szybki no i oczywiście sprawny technicznie. Najlepiej pracować na prostym laptopie. Ceny nie są zbyt wygórowane, można prosić o zniżkę dla seniorów. Senior ma prawo także do zniżki przy ubezpieczeniu laptopa od kradzieży czy zalania. Następnie – zaopatrzony w sprzęt – nasz szacowny senior przystępuje do zabawy z komputerem. Można poprosić o korepetycje z informatyki kogoś zaufanego, kogo nasz senior lubi, zna lub szanuje. Seniora, który jest sprawny i samodzielny z powodzeniem zapisać można na zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, które obecnie są już w każdym mieście.

Zajęcia te mają w swej ofercie fakultatywnej między innymi ćwiczenia praktyczne z informatyki. Odbywają się w bardzo przystępnej i niekłopotliwej formie, dlatego z pewnością nasz senior będzie je lubił i chętnie na nie uczęszczał, szczególnie, że w gronie spotka swych rówieśników wiekowych, pozna nowych przyjaciół, nawiąże interesujące znajomości. Komputer dla seniora będzie początkowo wyzwaniem, ale wkrótce korzystanie z niego stanie się czymś fascynującym i wciągającym na tyle, że bez dnia przy monitorze – dzień dla naszego senior będzie stracony. Warto namówić seniora na serfowanie po Internecie, gdzie znaleźć może mnóstwo informacji, zrobić zakupy online czy odnowić stare znajomości na popularnych portalach i czatach społecznościowych.

Copyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.