Mechanizm wspomagania pamięci nikotyną

Naukowcy z Amsterdamu odkryli mechanizm, dzięki któremu nikotyna wspomaga zapamiętywanie. Okazało się, że wzmacnia ona połączenia między neuronami przez aktywację receptorów dla acetylocholiny. Pracę podsumowującą badania opublikowano na łamach pisma "Neuron".
Nikotyna jest substancją szkodliwą i silnie uzależniającą, ale naukowcy wykazali również, że wspomaga proces uczenia się i wzmacnia pamięć. Od czasu tego odkrycia badacze próbowali zrozumieć mechanizm wspomagania zdolności poznawczych, tak aby móc opracować lek o podobnym działaniu.

Lek można byłoby stosować w leczeniu chorób przebiegających z utratą pamięci, takich jak alzheimer, parkinsonizm, schizofrenia czy nadpobudliwość. Huibert Mansvelder wraz z zespołem prowadzili badania elektrofizjologiczne neuronów na skrawkach kory przedczołowej mózgu myszy. Skrawki mózgu inkubowali w obecności nikotyny lub substancji blokującej jej działanie.

Naukowcy wiedzieli, że nikotyna wspomaga uczenie się przez aktywację receptorów dla neuroprzekaźnika acetylocholiny.

Grupa Mansveldera wykazała, że nikotyna, aktywując receptory acetylocholiny, wpływa na siłę połączeń pomiędzy neuronami.

Ponadto, badacze odkryli, że nikotyna działa również na tzw. neurony GABA-ergiczne i bardzo ważne w układzie nerwowym przekazywanie sygnału za pośrednictwem wapnia oraz na tzw. interneurony, które przekazują sygnały tylko w obrębie danej struktury - w tym przypadku kory przedczołowej.

Copyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.