Jesień życia

Jesień życia powinna dla wielu z nas być okresem radości, stabilizacji i spokoju. To czas podsumowań i bilansu, ale także czas relaksu, bowiem już wtedy nie musimy za niczym biegać, uczestniczyć w sztucznym wyścigu szczurów w pracy czy byciu mobilnym i kreatywnym na siłę, w każdej dziedzinie życia. Okres wyciszenia i spokoju nie zawsze idzie w parze ze stanem zdrowia. Bywa, iż nasz senior potrzebuje pomocy z racji swych dolegliwości fizycznych, problemów natury geriatrycznej, powolnego starzenia się mózgu i chorób z tym związanych.

Czasem problemy ze zdrowiem bywają tak poważne, iż wymagają całodobowej opieki, której nie zawsze da się zorganizować w domu, szczególnie, gdy nie pozwalają na to warunki mieszkaniowe itp. Bywa, iż dzieci i wnuki nie mogą właściwe zająć się swymi dziadkami czy rodzicami, często główną przyczyną jest brak czasu i przymus pracy, nawet po godzinach i w weekendy. A przecież nasi ukochani seniorzy szczególnie potrzebują uwagi, opieki i przede wszystkim twórczej i aktywizującej rozrywki. I tu powstaje dylemat. Wielu młodych ludzi czuje niechęć, strach, a nawet lęk przed oddaniem swego seniora do domu opieki, z który kojarzy się ze stereotypowym obskurnym miejscem, gdzie starsi ludzie jedynie wegetują, pokornie oczekując na śmierć. Nic bardziej błędnego. Obecnie dom opieki to nowoczesne i kompleksowo działające ośrodki o specjalistycznym profilu, których jakość świadczonych usług oraz poziom sprawowanej tam opieki znajduje się na najwyższym poziomie. Seniorzy to osoby, które, podobnie jak każdy człowiek, pragną być szanowane i doceniane, otaczać się życzliwymi i wyrozumiałymi ludźmi, którzy ułatwią im codzienną egzystencję, znajdą dla nich czas, pomogą w codziennej pielęgnacji oraz umilą pobyt serdecznym uśmiechem i chwilą szczerej rozmowy.

Domy opieki XXI wieku tworzą szczególnej wartości azyle, w których każdy senior czuje się pełnowartościowym człowiekiem, mimo, iż jest już osobą nieczynną zawodowo, często z dala od najbliższej rodzony, schorowaną, nawet zniedołężniałą i obciążoną geriatrycznymi przypadłościami. Domy opieki wyróżnia całodobowa opieka medyczna oraz pomoc pielęgniarska w każdej chwili.

W domach opieki osoby starsze z powodzenie mogą oddawać się swym pasjom i zainteresowaniom, a także znaleźć wspólny jeżyk z innymi podopiecznymi, jak również uczestniczyć w wielu zajęciach pobudzających do dopasowanego do wieku i stanu zdrowia wysiłku intelektualnego, fizycznego czy rehabilitacji na europejskim poziomie. Domy opieki przestały być kojarzone negatywnie, przeciwnie, stały się drugimi domami, gdzie seniorzy mają to, czego, na co dzień mogłoby im zabraknąć w swoich rodzinnych pieleszach.

L.R.

Copyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.