Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Geny a osobowość człowieka - jak się różnimy

Niebezpieczne dla mężczyzn geny są dobre dla kobiet, a pozytywnie odziaływujące na mężczyzn zagrażają kobietom - stwierdził zespół badawczy z Uniwersytetu Uppsalskiego oraz z Centrum Badań Klinicznych w Vesteras.
Naukowcy szwedzcy sami byli zaskoczeni wynikami badań. "Początkowo uznaliśmy je za nieporozumienie" - oświadczył prof. Lars Oreland z Uppsali. - Jednak po dokładnej analizie profesor mówi: "Nie boję się stwierdzić, że stoimy u progu rewolucji w poglądach na wpływ genów na rozwój osobowości człowieka".

Badaniom podlegały geny MAOA i 5-HTT mające wpływ na to w jaki sposób mózg ludzki reaguje na enzymy: dopaminę i serotoninę. Odpowiedzi na te pytania szukano badając grupę 5 tys. młodych ludzi obu płci w wieku 16-19 lat. Interesowano się nie tylko czynnikami fizjologicznymi, ale również uwarunkowaniami jakie stwarzało ich środowisko społeczne i rodzinne. Okazało się, że mężczyźni posiadający tzw. krótką odmianę genu MAOA w połączeniu z pochodzeniem ze środowiska określanego jako trudne podlegają zwiększonemu ryzyku popadania w depresję i w alkoholizm. Dla dziewcząt podobne skutki niesie posiadanie tzw długiej odmiany tego samego genu, która chroniła chłopców.

Odmiennie wygląda sytuacja w wypadku genu 5-HTT. Na kobiety negatywne skutki wywiera posiadanie krótkiej odmiany tego genu. Dla chłopców zaś niebezpieczna jest odmiana długa.

Naukowcy są bardzo ostrożni w próbach wyjaśniania przyczyn tych różnic. Prof. Oreland powiedział nawet, że może nigdy nie będziemy potrafili wytłumaczyć mechanizmu zjawiska. "Pozostają nam tylko spekulacje i np. odwoływanie się do teorii Darwina. Można zastanawiać się czy w pełnym zagrożeń środowisku nie był cennym dla przeżycia gatunku fakt większej agresywności mężczyzny broniącego swego terytorium i równocześnie większej łagodności kobiety".

Praktycznym znaczeniem odkrycia mogą być zmiany w sposobach leczenia m.in. depresji, zachowań agresywnych, uzależnień, alkoholizmu i innych chorób.

Jak poinformował prof. Lars Oreland jego zespół już wytypował do dalszych badań zestaw genów, które jak się sądzi mają decydujące znaczenie dla kształtowania osobowości ludzkiej.

KONTAKT



www.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.pl



Copyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.