Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Dobry receptor to lepsza pamięć emocjonalna

Jeden z wariantów powszechnie występującego genu dla receptora neuroprzekaźnika w mózgu jest związany z lepszymi zdolnościami pamięciowymi w zakresie tzw. pamięci emocjonalnej - informują na łamach pisma "Nature Neuroscience" naukowcy z Szwajcarii.

Ludzie, którzy mają ten dobry wariant genu kodującego receptor adrenergiczny alfa2b (około 30 proc. populacji kaukaskiej i 12 proc. Afroamerykanów), lepiej zapamiętują obrazy mające dla nich jakieś znaczenie emocjonalne.

Dominique de Quervain i zespół z Uniwersytetu w Zurichu przeprowadzili eksperyment, podczas którego pokazywali zdrowym ochotnikom obrazy o neutralnym, pozytywnym lub negatywnym wydźwięku emocjonalnym.
 
Osoby, które miały korzystny wariant genu receptora alfa2b, dużo lepiej zapamiętywały obrazy o zabarwieniu pozytywnym i negatywnym niż uczestnicy z innymi wersjami tego genu. Pamięć obejmująca obrazy neutralne nie różniła się w zależności od wariantów posiadanego genu.

Ponadto, autorzy pracy zaobserwowali, że uchodźcy z Ruandy, którzy mają badany wariant genu alfa2b, lepiej pamiętają obrazy wojenne nacechowane emocjonalnie. Mimo to naukowcy podkreślają, że obecność genu nie wpływa na rozwój choroby związanej ze stresem po traumatycznych przeżyciach.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.