Dobry receptor to lepsza pamięć emocjonalna
Jeden z wariantów powszechnie występującego genu dla receptora neuroprzekaźnika w mózgu jest związany z lepszymi zdolnościami pamięciowymi w zakresie tzw. pamięci emocjonalnej - informują na łamach pisma "Nature Neuroscience" naukowcy z Szwajcarii.
Ludzie, którzy mają ten dobry wariant genu kodującego receptor adrenergiczny alfa2b (około 30 proc. populacji kaukaskiej i 12 proc. Afroamerykanów), lepiej zapamiętują obrazy mające dla nich jakieś znaczenie emocjonalne.
Dominique de Quervain i zespół z Uniwersytetu w Zurichu przeprowadzili eksperyment, podczas którego pokazywali zdrowym ochotnikom obrazy o neutralnym, pozytywnym lub negatywnym wydźwięku emocjonalnym.
Osoby, które miały korzystny wariant genu receptora alfa2b, dużo lepiej zapamiętywały obrazy o zabarwieniu pozytywnym i negatywnym niż uczestnicy z innymi wersjami tego genu. Pamięć obejmująca obrazy neutralne nie różniła się w zależności od wariantów posiadanego genu.
Ponadto, autorzy pracy zaobserwowali, że uchodźcy z Ruandy, którzy mają badany wariant genu alfa2b, lepiej pamiętają obrazy wojenne nacechowane emocjonalnie. Mimo to naukowcy podkreślają, że obecność genu nie wpływa na rozwój choroby związanej ze stresem po traumatycznych przeżyciach.