Biała herbata - właściwości

Biała herbata wśród herbat zajmuje miejsce wyjątkowe. Cieszy się uznaniem wśród najlepszych smakoszy. Jest odmianą najdroższą i najrzadziej spotykaną. Prawdziwą białą herbatę można kupić głównie przez Internet lub w najlepiej zaopatrzonych herbaciarniach.

Powstawanie.

Biała herbata jeszcze w starożytnych Chinach traktowana była jak największa świętość. Jej zbiorowi towarzyszył cały rytuał. Przede wszystkim zbierały go 14 – letnie dziewice i tylko one mogły jej dotykać. Zbierały delikatne pąki w jedwabnych rękawiczkach i w całkowitym milczeniu. Rękawiczki musiały być codziennie zmieniane. Obecnie herbaty nie zbierają dziewice, ale w dalszym ciągu robione jest to w sposób wyjątkowy. Pąki kwiatów zbiera się wczesną wiosną. Po zerwaniu poddaje się je więdnięciu i suszeniu natomiast unika się prażenia i zwijania jak w przypadku innych odmian herbaty. Również jeśli chodzi o stopień fermentacji biała herbata jest wyjątkowa. W jej przypadku wynosi on zaledwie 10 – 15%. 

Zwykle biała herbata po wysuszeniu przybiera srebrny odcień i można dostrzec delikatne włoski. To właśnie przez to herbata ma jasny, słomkowy kolor.

Krzewy białej herbaty są dodatkowo chronione przed słońcem, by nie powstały cząsteczki chlorofilu.

Eliksir młodości. 

Biała herbata przede wszystkim posiada największe spośród innych herbat, właściwości antyoksydacyjne, czyli zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych.

Dodatkowo chroni przed starzeniem się organizmu. Biała herbata bowiem zawiera w sobie aż 47% polifenoili , które chronią przed wolnymi rodnikami. Jedna szklanka herbaty to równowartość 12 szklanek soku pomarańczowego. Biała herbata dzięki temu, że potrafi „zatrzymać czas” jest nazywana właśnie eliksirem młodości.  
Co więcej biała herbata zawiera duże ilości witaminy C oraz kofeinę dlatego też może stanowić idealny zamiennik dla kawy. Biała herbata nie tylko pobudza i orzeźwia, ale również wspomaga koncentrację oraz obniża napięcie i niweluje stres.  

Kosmetyczne cudo.

Biała herbata właśnie dzięki zawartości polifenoili jest ceniona również w świecie kosmetycznym.  Jednak walka z wolnymi rodnikami to nie jedyna zaleta białej herbaty. Dodatkowo posiada ona właściwości nawilżające, odżywiające, przeciwzapalne, bakteriobójcze, napinające i uelastyczniające skórę. Dlatego też  na jej bazie powstaje powstają toniki, mleczka, balsamy, maseczki i kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry. Stosowana jest również w kosmetykach samoopalających ponieważ wspomaga wydzielanie melaniny. Kosmetyki z białą herbatą nie tylko posiadają właściwości pielęgnacyjne, ale dodatkowo przyjemnie pachną co pozwala na dodatkowy relaks podczas ich stosowania.

Dodatkowo biała herbata jak również zielona wspomaga odchudzanie.
Co ciekawe biała herbata, a konkretnie jej zmielone nasiona wzmacniają cebulki włosów, zapobiegają ich wypadaniu, a także chronią przed łupieżem. Natomiast sam napar z herbaty po zmieszaniu z henną sprawia, że włosy przybierają złocistą barwę.

Inną zaletą białej herbaty są jej właściwości kojące dlatego tez można stosować ją przy podrażnieniach skóry, a kompresy z naparu herbacianego mogą przynieść ulgę przy poparzeniu słonecznym.

Parzenie.

Biała herbata może być parzona więcej niż jeden raz. Co więcej odpowiednio przygotowywana może być wykorzystana nawet trzykrotnie. Za każdym razem wyzwala się bowiem nie tylko inny jej smak, ale również inne właściwości. Optymalnym czasem parzenia białej herbaty jest ok. 7 minut jednak można też parzyć ją dłużej przy czym czas ten nie powinien przekraczać 10 minut ani być mniejszy niż 3 minuty. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 85 stopni C.

Biała herbata mimo, że jest droga (100g kosztuje od 30 – 100 zł) warto ją pić nie tylko ze względu na niemalże magiczne właściwości, ale również przez ten wyjątkowy smak, który może przenieść nas w odległe czas, kiedy to raczyli się nią głównie ludzie z najbliższego otoczenia króla czy cesarza.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.