Z astmą mozna żyć

Postęp medycyny i rozwój preparatów nowej generacji sprawił, że astma może być skutecznie i bezpiecznie leczona,. Naukowcy potwierdzili, że astma jest chorobą o podłożu zapalnym, w związku z tym powinna być leczona jak choroba zapalna. Nadal jednak większość pacjentów wciąż nie wie jak prawidłowo kontrolować astmę, jak zapobiegać stanom zapalnym i jak nie dopuszczać do zwężania oskrzeli. Przekonują o tym wyniki badań przeprowadzonych wśród różnych środowisk w Polsce.

Wyniki badań ujawniły słabą wiedzę pacjentów o chorobie, pokazały, że chorzy na astmę akceptują jej objawy, uznają, że nie da się ich uniknąć, nie zgłaszają też objawów choroby lekarzowi, przez co lekarz nie może kontrolować choroby pacjenta. Badania pokazały, że ponad połowa badanych skarży się na duszność nocną, a co czwarty cierpi na zakłócenia snu, 56% dorosłych i 37% dzieci ma silne napady astmy przynajmniej raz w tygodniu, a 11% co noc, 16% pacjentów było hospitalizowanych z powodu astmy w ciągu ostatniego roku, 37% miało zaostrzenie astmy w ciągu ostatniego rok. Niemal co trzeci dorosły i co siódme dziecko chore na astmę nigdy nie podejmuje wysiłku fizycznego. A jednak właściwie leczeni pacjenci takich objawów nie mają. Jeśli zatem ankietowani pacjenci uznają za normalne częste ataki duszności, przerywanie snu, strach przed wysiłkiem fizycznym i codzienną aktywnością, to są w błędzie! Powyższe objawy są z reguły wynikiem niewłaściwego leczenia.

Liczne ograniczenia spowodowane przez chorobę wydają się kompletnie paraliżować normalne życie. Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych jest przekonanych, że astmę kontroluje całkowicie lub dobrze. Wynika z tego, że pacjenci nie wiedzą, że z prawidłowo leczoną astmą można w większości przypadków całkiem normalnie żyć.

Z ankiety wynika, że większość chorych na astmę przyjmuje leki tylko doraźnie, są to silnie działające leki szybko rozkurczające oskrzela w momencie wystąpienia ataku duszności. Wiadomo, że astma, jako choroba o podłożu zapalnym, powinna być leczona steroidami wziewnymi, które działają przeciwzapalnie. Niestety, większość pacjentów o tym nie wie, a aż połowa badanych twierdzi, że można leczyć tylko objawy, a nie przyczynę choroby. Wytyczne naukowców prowadzących od lat badania nad specyfiką astmy, określają podstawowe cele leczenia tej przypadłości. Mają one doprowadzić do likwidacji między innymi nocnych duszności a przede wszystkim ustabilizować prawidłowe lub niemal prawidłowe wyniki badań spirometrycznych. Najważniejsza w tych założeniach jest jednak akceptacja tej przypadłości co pozwala na normalne funkcjonowanie.

Czy możliwe jest aktywne normalne życie ludzi chorych na astmę? Z pewnością tak.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.