Leki ukryte w morskich głębinach

Prialt, środek przeciwbólowy uzyskany z jadu morskiego ślimaka - stożka, trafił na brytyjski rynek. To pierwszy lek tego rodzaju zatwierdzony do stosowania w Europie.

Lek produkcji japońskiej firmy jest przeznaczony dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, zwłaszcza nowotworowe wówczas, gdy morfina nie pomaga lub jest źle tolerowana. Podstawą do wyprodukowania Prialtu stanowi jad ślimaka - stożka Conus magus, który żyje na Filipinach. Ślimak paraliżuje przepływające ryby posługując się zatrutym "harpunem", a następnie zjada je w całości.

Okazało się, że trucizna Conus magus hamuje także przekazywanie sygnałów bólowych w ludzkim mózgu. Po wielu latach badań udało się wyprodukować lek zawierający aktywny składnik jadu ślimaka. Jest on podawany bezpośrednio do płynu otaczającego rdzeń kręgowy, za pomocą małej pompki noszonej przez pacjenta.

Zdaniem naukowców zajmujących się ślimakami-stożkami, inne ich gatunki mogłyby dostarczyć leków na chorobę Parkinsona, Alzheimera lub epilepsję. Niestety, stożki to gatunki zagrożone. Ich piękne muszle są cenione przez kolekcjonerów.(PAP)


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.