Wiosenny katar- jak go uniknąć?

Wiosna niesie ze sobą niebezpieczeństwo łatwego przeziębienia. Pierwsze słoneczne promyki i dodatnia temperatura skłaniają nas czasem do euforycznej decyzji o zrzuceniu ciepłych ubrań. Wtedy właśnie jesteśmy podatni na infekcje wirusowe, które mogą powodować katar. Poznaj sposoby na jego uniknięcie.

Katar jest męczący i nieestetyczny, przeszkadza w mówieniu i koncentracji. Jedzenie nie smakuje nam tak samo, tracimy zmysł powonienia, nos boli od wydmuchiwania.

Są trzy podstawowe rodzaje kataru:
1. powodowany przez wirusy (przeziębienie);
2.powodowany przez bakterie (infekcja bakteryjna, np. wtórna infekcja błony śluzowej nosa uprzednio zakażonej przez wirusy);
3. katar alergiczny (powodowany np. pyłkami roślin, czyli tzw. katar sienny).

Najczęstszą przyczyną kataru są infekcje wirusowe, powodowane zwykle przez rhinowirusy (mają one powinowactwo do śluzówki nosa). Zakażając nos, wirusy powodują stan zapalny oraz niszczą błonę śluzową. Infekcje bakteryjne są rzadsze.

Powierzchnię jamy nosa wyściela błona śluzowa pokryta ochronną warstwą śluzu, który dzięki zawartym w nim substancjom zazwyczaj neutralizuje atakujące organizm wirusy i bakterie. W warunkach niekorzystnych (np. wychłodzenie organizmu) funkcjonowanie błony śluzowej może ulec zaburzeniu. Gdy organizm traci ciepło (np. poprzez zbyt lekkie ubranie w okresie przedwiosennym) dochodzi do skurczu naczyń, między innymi błony śluzowej nosa – organizm „broni się” tak przed utratą ciepła. Gorzej ukrwiona śluzówka nosa wiąże się z niedostateczną ilością i składem jakościowym warstwy ochronnej śluzu. Wirusy lub bakterie mogą wtedy łatwo spowodować zachorowanie.

Wirusy – gdzie można się zarazić?

Wirusy są wszędzie tam, gdzie są ludzie, ich uniknięcie jest w zasadzie niemożliwe. Wirusem odpowiedzialnym za wystąpienie kataru można się zarazić podczas kontaktów z osobami zakatarzonymi – są one nosicielami wirusów odpowiedzialnych za wystąpienie kataru. Rozprzestrzeniają się one podczas kaszlu i kichania. Gdy organizm jest osłabiony, zarazki mogą wniknąć do organizmu nawet w trakcie rozmowy lub zwyczajnie przebywając w tym samym pomieszczeniu, co osoba chora.

Wiosna – większe narażenie na zachorowanie

Częste zmiany temperatury, ciepłe dni, zimne noce – to wszystko, wiąże się z nadchodzącą wiosną i niesie większe narażenie na zachorowanie. Zbyt lekkie ubranie i wyjście z rozgrzanego pomieszczenia na zewnątrz spowodować może szybkie wychłodzenie organizmu. To bardzo „wygodna” sytuacja dla wirusów (a także bakterii), które mogą wtedy łatwo spowodować zachorowanie.

Leczenie kataru

Nie należy bagatelizować z pozoru błahych infekcji i próbować „przechodzić” chorobę w nadziei, że minie. Należy pamiętać, że może dojść do wtórnego bakteryjnego. Uszkodzona przez wirus śluzówka jest bardziej narażona na wniknięcie bakterii.

Jak więc zapobiegać występowaniu „przeziębieniowych” infekcji wirusowych i związanych z nimi przykrych dolegliwości takich jak katar? Przede wszystkim należy pomyśleć o wzmocnieniu odporności. Znaczący wpływ na to mają odpowiednie odżywianie się (warzywa, owoce, mięso), wyeliminowanie alkoholu i papierosów, odpowiednia ilość odpoczynku i snu (regeneracja organizmu), aktywność fizyczna. Ponadto, bardzo ważny jest właściwy ubiór (unikanie zarówno przegrzania, jak i nadmiernego schłodzenia organizmu) oraz unikanie dusznych, zatłoczonych pomieszczeń i dużych skupisk ludzi.Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.