W niedzielę obchodziliśmy XV Światowy Dzień Chorego
W niedzielę podczas obchodów XV Światowego Dnia Chorego prymas Polski kardynał Józef Glemp zaapelował, byśmy nie bali się chorych, nie unikali ich, lecz odwiedzali. Papież Benedykt XVI w orędziu podkreślił, że Kościół pragnie wesprzeć nieuleczalnie chorych. Apelował też o sprawiedliwą politykę społeczną, która może pomóc wyeliminować przyczyny wielu chorób.
Papież domaga się w orędziu "lepszej opieki nad umierającymi oraz osobami, które nie mogą liczyć na żadne leczenie". Wyraził również uznanie dla wysiłków pracowników służby zdrowia, współpracowników duszpasterskich i wolontariuszy oraz instytucji na całym świecie, którzy codzienną pracą starają się zapewnić chorym - razem z ich rodzinami - "właściwą i pełną miłości opiekę". Zdaniem kardynała Glempa, każdy chory zawsze potrzebuje pociechy, tego, żeby wiedział, że ktoś jest koło niego. "Najgorsza jest taka sytuacja, kiedy chory jest zupełnie opuszczony. Nawet gdy lekarstw zabraknie, czy też innej pomocy lekarskiej, ale jest ktoś, kto interesuje się nim, kto stoi przy nim, kto jest mu bliski. To jest bardzo wielka sprawa dla chorego" - mówił prymas podczas mszy św. odprawionej w intencji chorych w Zakładzie Opiekuńczo-Lecznicznym Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
Prymas podczas mszy św. odprawionej w intencji chorych w Zakładzie Opiekuńczo-Lecznicznym Caritas Archidiecezji Warszawskiej mówił, że w służbie zdrowia ciągle można się spotykać z jakimiś niedomówieniami, brakiem takiego systemu, który byłby doskonały. "Jeżeli natomiast jest złe gospodarowanie szpitalami, to może trzeba, żeby weszli do nich ekonomiści" - uważa kardynał Glemp.
Metropolita katowicki abp Damian Zimoń zaapelował o działania prowadzące do szybszej poprawy stanu polskiej ochrony zdrowia.
"Z okazji Dnia Chorego pragnę jeszcze raz zaapelować do wszystkich, na których spoczywa odpowiedzialność za służbę zdrowia, by podejmowali odważne decyzje, które przyspieszą widoczną poprawę stanu całego systemu lecznictwa. Ochrona zdrowia to nie tylko walka z chorobą, ale nade wszystko podnoszenie godności ludzkiego życia" - wskazał abp Zimoń.
Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauera, największym złem obecnego systemu ochrony zdrowia jest praktyczny monopol Narodowego Funduszu Zdrowia w roli płatnika. Sandauer uważa, że w służbie zdrowia powinno działać wiele funduszy ubezpieczeniowych, które konkurując ze sobą mogłyby ubezpieczać pacjentów.
Szef stowarzyszenia skrytykował na konferencji prasowej w Warszawie wprowadzenie obciążenia OC komunikacyjnego opłatą na rzecz NFZ. Jak ocenił, w efekcie tego podrożeje to ubezpieczenie, a więc wzrosną koszty transportu, towarów i usług.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.
Centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego odbyły się w tym roku w stolicy Korei Południowej - Seulu.