Specjalny zespół zajmie się emeryturami pomostowymi

W przyszłym tygodniu Zespół ds. Nadzoru nad Ubezpieczeniami Społecznymi, kierowany przez wicepremiera Ludwika Dorna, zapozna się z "wykazem prac" w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze, dołączonym do projektu ustawy o emeryturach pomostowych.
Jak powiedział Dorn w środę dziennikarzom, wykaz jest ciągle konsultowany i w kwestii emerytur pomostowych jest sprawą najbardziej gorącą.

- Emerytury pomostowe to nie jest łącznik między wcześniejszymi a normalnymi emeryturami; ta ustawa jest rozwiązaniem problemu, który pojawił się w latach 80. Bardzo łaskawie i szeroką ręką wpisywano wtedy kolejne stanowiska do wykazu zawodów, które uprawniają do przejścia na wcześniejsze emerytury - wyjaśnił Dorn. Dodał, że nie ma takiej możliwości, by wykaz ten pozostał w niezmienionym kształcie. "Nie ma możliwości, by stroiciele harmonijek ustnych, a taki zawód też tam funkcjonuje, byli objęci emeryturami pomostowymi czy też otrzymywali z tego powodu jakąś rekompensatę" - powiedział wicepremier.

Jednocześnie zapewnił, że rząd nie ma zamiaru nie dotrzymać ustawowych terminów konsultacji społecznych. - Konsultacje będą traktowane przez rząd bardzo poważnie - podkreślił Dorn.

Nawiązując do nauczycieli, którzy obawiają się wykreślenia z wykazu prac w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze, Dorn powiedział, że nie widzi podstaw do tego, by to środowisko traktować "tak jak maszynistów czy zawiadowców, gdzie istnieje wyczerpywanie się zdolności psychofizycznych".

- Natomiast na argumenty wskazujące takie czy inne uwarunkowania obejmujące, jeśli nie całość, to choćby część tego środowiska (nauczycieli - PAP), rząd jest otwarty. Po to są konsultacje społeczne w Komisji Trójstronnej - powiedział wicepremier.

Dorn skrytykował także wicepremierów Romana Giertycha i Andrzeja Leppera, którzy wypowiadali się na temat emerytur pomostowych. Uznał ich działania za "nie do końca lojalne, a dla celów sprawy - nieefektywne i nieracjonalne".

W środę Giertych poinformował, że LPR nie zgadza się na pozbawienie nauczycieli prawa do emerytur pomostowych. Dodał, że w środę rano rozmawiał na ten temat z wicepremierem, szefem Samoobrony Andrzejem Lepperem, który - według Giertycha - przyjął stanowisko Ligi "z dużym zainteresowaniem i poparciem".

Obecna na konferencji prasowej ekspert medycyny pracy prof. Danuta Koradecka wyjaśniła, że cały problem z definiowaniem pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze wynika z tego, że jest ona powszechnie mylona z pracą w warunkach szkodliwych. "Nie mówimy tu o pracy przy przekroczeniu dopuszczalnych stężeń, natężeń czynników szkodliwych, norm higienicznych, tylko o pracy, w której pracodawca, niezależnie od poniesionych nakładów na cel zapewnienia bezpieczeństwa, nie jest go w stanie w pełni pracownikowi zapewnić" - powiedziała.

Wyjaśniła, że chodzi tu przede wszystkim o działanie sił natury. "Nie można zapobiec temu, żeby przy pracy pod ziemią nie doszło do nagłych zdarzeń; podobnie w powietrzu, na wodzie, pod wodą. W tych sytuacjach takiej możliwości nie ma i jest to tak zwana sytuacja szczególna" - powiedziała Koradecka.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.