Smutek czy depresja?

Obecne realia tj. wojna w Ukrainie, inflacja, zagrożenie związane z kryzysem ekonomicznym, koronawirus, ogólny niepokój o bezpieczne jutro, na pewno nie wpływają dobrze na stan nasz psychiczny. Czasem wystarczy tylko chwila, jedno zdarzenie, by z dobrego humoru wpaść w przerażający smutek i stracić chęci do robienia czegokolwiek. Szczególnie w tak trudnych czasach, które ostatnio nastały. W takich chwilach najczęściej powtarzamy: „mam depresję – daj mi spokój”. Jednak czy, aby na pewno każdy smutek i chandra to od razu depresja? Otóż nie. Trzeba umieć odróżnić od siebie depresje, a tzw. gorszy dzień.

Do najbardziej charakterystycznych objawów depresji zaliczamy przede wszystkim pogorszenie nastroju, chroniczny smutek, zmęczenie, nasilające się kłopoty ze snem i z właściwym wykonywaniem nawet najprostszych czynności. Inną cechą jest unikanie kontaktów z ludźmi i apatia. Jednak mało kto wie, że to również objawy zwykłego przygnębienia, które dopada każdego z nas co jakiś czas. Przygnębienie może być powodowane albo jakimś wydarzeniem, trudną sytuacją lub nie musi mieć w ogóle żadnej większej przyczyny. Przygnębienie ma to do siebie, że trwa kilka dni może kilkanaście i stopniowo mija. Z depresją jest nieco inaczej choć trzeba przyznać, że granica pomiędzy zwykłym przygnębieniem a depresją jest płynna. I nie jest wykluczone, ze zwykła kilkudniowa chandra może w depresję się przerodzić.

Objawy depresji:

długotrwałe obniżenie nastroju (powyżej dwóch tygodni)
całkowita dezorganizacja życia prywatnego i zawodowego (np. zaniedbanie siebie, rodziny, pracy, itp.)
ciągłe zmęczenie powodujące nawarstwienie się obowiązków
zaburzenia snu, częste wybijanie się ze snu
lęk powodowany przez świadomość utraty bliskich, pracy, itp.

Wszystkie te objawy utrzymujące się przez kilka tygodni, ciągle się nasilające świadczą niewątpliwie o tym, że dana osoba ma depresję. Jeśli odpowiednio wcześnie nie udzieli się jej pomocy zaczną się one jeszcze bardziej nasilać, wystąpią kolejne zaburzenia jak choćby problemy natury seksualnej czy problemy z jedzeniem – nadmierne chudnięcie, brak koncentracji.

Depresja bardzo rzadko mija sama. Często z biegiem czasu jej poszczególne objawy nasilają się. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc specjalisty, który za pomocą terapii i odpowiednich leków antydepresyjnych pomoże wygrać walkę z depresją. I co bardzo ważne- depresja to choroba, której nie trzeba się wstydzić! To choroba jak każda inna.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.