Religa: restrukturyzacja szpitali przez emisję obligacji
Projekt restrukturyzacji szpitali przez zamianę długów krótkoterminowych na długoterminowe i emisję obligacji, które byłyby spłacane przez 20 lat przedstawił minister zdrowia Zbigniew Religa.
Minister spotkał się z przedstawicielami samorządów i związków zawodowych.
- Ten dług, który istnieje w tym momencie, przejmuje bank, który daje obligacje. To nie znaczy, że szpital nie ma długu, on ma zobowiązania wobec banku i musi ten dług spłacać, z tym że dostanie na to 20 lat - wyjaśniał Religa. W resorcie zdrowia trwają prace nad projektem.
Zgodnie z propozycją, szpital zdolny do restrukturyzacji występowałby do banku (resort chce, by był to Bank Gospodarstwa Krajowego) z wnioskiem o emisję obligacji. Zdolność szpitala do restrukturyzacji byłaby oceniania przez specjalny zespół, w skład którego wchodziliby także przedstawiciele resortu zdrowia.
Szpital wraz z zespołem przedstawiałby propozycję spłaty długu. Według szacunków dotyczyłoby to około 250 - jak podkreślano na konferencji - "średnio zadłużonych szpitali". Do tego programu nie zakwalifikowałyby się te najbardziej zadłużone.
Zdaniem wicemarszałka województwa opolskiego, Stanisława Rakoczego niemożliwa jest prawdziwa restrukturyzacja w zoz-ach bez przekształcenia ich w spółki prawa handlowego. Pomysł przekształceń w spółki skrytykowała Maria Ochmann z "Solidarności".
- Jeżeli zostaną przekształcone w spółki, to znaczy że będą mogły upadać - powiedziała. Jej zdaniem "najpierw należałoby określić czy służba zdrowia ma być publiczna, prywatna czy publiczno- prywatna". - Jeżeli ma być (model) mieszany, to należałoby najpierw określić w jakich proporcjach - zaznaczyła.
W planach nowej ustawy o zoz-ach jest - jak powiedział Religa - "możliwość przekształcenia sp zoz-ów w spółki prawa handlowego". "Stworzenie takich zapisów, które wiele z dogodności, jakie mają spółki ma przenieść na sp zoz-y, ma przede wszystkim wzmocnić sprawę zarządzania, odpowiedzialności" - powiedział minister.
W III kwartale 2006 roku dług 100 najbardziej zadłużonych szpitali wynosił 4,66 mld zł. Natychmiastowymi zajęciami komorniczymi zagrożonych jest 130 szpitali w Polsce. Rząd ma pomóc 11 z nich; ma do nich trafić 150 mln zł.
W przyszłym tygodniu w Gdańsku rozpocznie się program pilotażowy dotyczący sieci szpitali. Religa zapowiedział, że zaproponuje, aby taki program został przeprowadzony w województwie dolnośląskim. "Trzeba bardzo wyraźnie określić, ile i jakie łóżka są potrzebne, jakie specjalności są potrzebne, jaki charakter szpitali" - powiedział.
- Jeżeli wyjdzie, że jest za dużo szpitali, to trzeba mieć odwagę i powiedzieć: te i te szpitale muszą najlepiej przekształcić się w zupełnie inne zoz-y, takie - do których kieruje się przewlekle chorych, bo tych łóżek jest na pewno za mało - zaznaczył.