Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Podczas kwesty na Powązkach zebrano 214 tys. zł

Rekordową sumę 214 tys. zł zebrano podczas 33. kwesty, zorganizowanej na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim przez Stołeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa - poinformował PAP przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
- Dotychczasowy rekord wynosił 197 tys. zł i padł podczas kwesty w 2004 roku. Teraz przekroczyliśmy znacznie tę kwotę - powiedział Święcicki.

Przez dwa dni na Powązkach kwestowało ponad 200 osób ze świata kultury i sztuki oraz polityki. Spośród tegorocznych kwestujących w pierwszej kweście w 1975 roku wzięli udział: Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński. W dotychczasowych zbiórkach co najmniej 20 razy uczestniczyło ponad 60 osób. W tegorocznej kweście wzięli udział znani od lat aktorzy, m.in. Joanna Szczepkowska, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kowalewski i Krystyna Sienkiewicz oraz młodzi: Joanna Sydor, Małgorzata Socha, Mateusz Damięcki (wraz z rodziną) i Adam Fidusiewicz. Towarzyszyły im gwiazdy estrady - Irena Santor i Wojciech Młynarski oraz dziennikarki Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor, a także członkowie zespołu "Mazowsze".

Przy II i IV bramie kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, działającego od ponad 15 lat w ramach Komitetu Powązkowskiego. Zebrali 22 tys. zł, co także jest rekordem.

W ubiegłorocznej kweście na Powązkach zebrano 159,3 tys. zł, za które odnowiono 29 nagrobków. Renowacji poddano m.in. nagrobki kompozytorów Stanisława Moniuszki i Karola Kurpińskiego, gen. Franciszka Górskiego, adiutanta Tadeusza Kościuszki, Łukasza Biegańskiego oraz rodziny pisarza Józefa Korzeniowskiego (Josepha Conrada).

Prace dofinansowane były także z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczonego na ochronę zabytkowych cmentarzy oraz z funduszy przekazanych przez m.st. Warszawa.

Jak oceniają organizatorzy kwesty, do pilnej renowacji w roku najbliższym kwalifikuje się 41 nagrobków m.in. rodzin Jeziorańskich, Goebelów i Królikiewiczów oraz nagrobek "ojca sceny polskiej" Wojciecha Bogusławskiego.

Kontynuowana jest także inwentaryzacja konserwatorska najwartościowszych kaplic i nagrobków powązkowskich. Od 2003 roku skatalogowano już 1200 obiektów; w tym roku planuje się wykonanie zdjęć i dokumentacji kolejnych 400.

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Od 7 lat Komitet nosi jego imię. W ciągu 33 lat działalności Komitet zadbał o renowację ponad 1200 z 1500 grobów znajdujących się na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę.

Wileński Cmentarz na Rossie został założony w 1769 r. Pochowani są tam zasłużeni mieszkańcy Wilna, polscy powstańcy, artyści. Na cmentarzu znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowana jest jego matka i gdzie znajduje się urna z sercem marszałka. Akcja "Warszawskie Powązki - Wileńskiej Rossie" trwa od 1990 r. Zainicjował ją Jerzy Waldorff. Dzięki akcji odnowiono kilkanaście nagrobków.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.