II Targi Seniora w Krakowie

Impreza nie tylko dla seniorów

Oferta przeszło stu wystawców z wielu branż, bezpłatne badania medyczne, mnóstwo nagród do wygrania w konkursach, koncerty i pokazy czy spotkania z wyjątkowymi gośćmi, m.in. ks. Adamem Bonieckim, Haliną Kunicką, Katarzyną Gaertner i małżeństwem Lisowskich - program drugiej edycji Targów Seniora w Krakowie zapowiada się imponująco!

Tegoroczne Targi Seniora odbędą się w dniach od 5 do 6 października 2018 roku (w godz. od 10 do 17) w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. W ofercie wystawców nie zabraknie popularnych uzdrowisk i sanatoriów, hoteli, domów opieki, firm medycznych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, sprzętu rehabilitacyjnego oraz nowoczesnych systemów opiekuńczo-ratunkowych. Szeroką ofertę kulturalno-warsztatową zaprezentuje również kilkanaście instytucji miejskich z Krakowa. Będą to m.in. muzea, domy kultury i Centra Aktywności Seniorów. Ponadto dla wszystkich zwiedzających, wystawcy przygotowali atrakcyjne karty rabatowe oraz zniżki na pobyty w hotelach czy sanatoriach. Do wygrania będą również wycieczki krajowe oraz zagraniczne.

Znakomici goście i niezapomniane koncerty

Wydarzenie swoją obecnością uświetnią wyjątkowi goście specjalni. Na dużej scenie odbędzie się spotkanie z ks. Adamem Bonieckim - wieloletnim redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, jednym z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych duchownych w Polsce. Rozmowa poprzedzi planowaną na jesień premierę najnowszej książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”. Podróżnicy Elżbieta i Andrzej Lisowscy, twórcy telewizyjnego „Światowca” i radiowego „Południka Cafe”, opowiedzą o kulisach swoich wypraw w najdalsze zakątki świata. Wrażeń artystycznych dostarczą z kolei autorka kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych - Halina Kunicka oraz wybitna polska kompozytorka, twórczyni takich przebojów jak „Małgośka” czy „Bądź gotowy dziś do drogi” - Katarzyna Gaertner. Ponadto na zwiedzających czeka koncert muzyki perkusyjnej w wykonaniu zespołu Filharmonii Krakowskiej czy występ Orkiestry Dętej Solvay.

Podczas 2. edycji uczestnicy targów będą mogli skorzystać również z bezpłatnych badań. Sprawdzą wzrok i słuch, skorzystają z porad lekarzy innych specjalizacji. Ponadto przez dwa dni w specjalnej strefie warsztatowej odbędą się liczne wykłady poświęcone modzie, tematyce zdrowotnej, sportowej oraz zajęcia relaksacyjne. Wielu seniorów to ludzie aktywni, którzy kochają podróżować i odkrywać nowe kultury. Głównie dla nich powstanie specjalna Strefa Podróżnika, w której będzie można spotkać najpopularniejszych autorów książek podróżniczych, m.in. Elżbietę Tomczyk-Miczkę, dziennikarkę, podróżniczkę, znawczynię kultury oraz autorkę ponad 12 albumów i przewodników czy tak znanych podróżników jak Kazimierz Ludwiński czy Wawrzyniec Kuc.

Polityka i miłość

Influencerów reprezentować będzie znana blogerka modowa Krystyna Bałakier z prelekcją o tym jak stylowo wyglądać w wieku 50+. Organizatorzy nie unikają też podejmowania poważnych tematów. Pierwszego dnia w południe zapraszają na debatę poświęconą polityce senioralnej z udziałem przedstawicieli samorządów Krakowa I Małopolski. Będzie okazja nie tylko do wysłuchania przedstawicieli władzy, ale też zadania trudnych pytań w sprawach dotyczących problemów dotykających osób z najstarszej grupy społecznej.

Znajdzie się też czas na osobiste refleksje. Z prelekcją „Srebrne tabu?! O przyjaźni, miłości, seksualności w wieku dojrzałym” wystąpi dr Monika Mularska-Kucharek. Prelegentka jest autorką książek popularno-naukowych (m.in. „Co Dobrego?! Poezjoterapia”), doktorem socjologii, terapeutą i trenerem umiejętności psychospołecznych. Od wielu lat realizuje warsztaty dla osób starszych z zakresu rozwoju kompetencji interpersonalnych oraz radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego.

Występom i prelekcjom towarzyszyć będą trzy wystawy fotograficzne. Będzie też możliwość przetestowania sprzętu elektronicznego i motoryzacyjnego a w specjalnej strefie miejskiej złożenia ważnych wniosków, np. do wydania Krakowskiej Karty Miejskiej. Warto więc pamiętać o zabraniu dokumentów osobistych.

Wydarzenie dla całej rodziny

Wydarzenie będzie miało charakter międzypokoleniowy. Organizatorzy zapraszają do siebie wszystkich chętnych seniorów wraz z rodzinami; każdy znajdzie z pewnością coś atrakcyjnego dla siebie. Wstęp na targi jest bezpłatny. Patronat honorowy nad II Targami Seniora® objął Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa.
Miejsce: EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9.
Komunikacja: Organizatorzy zapewniają dojazd specjalnie oznakowanymi autobusami MPK z Ronda Czyżyńskiego, Ronda Dywizjonu 308, przystanków: M1 Nowohucka oraz Centralna.
Więcej szczegółów, komunikacja, lista wystawców oraz agenda programu znajdują się na stronie internetowej: www.targiseniora.krakow.pl.

AGENDA

SCENA GŁÓWNA
Piątek. 5 października
10.30-11.00. Spektakl sceniczny „Kocham Wolność”. Teatr po Latach z Centrum Kultury w Świątnikach Górnych.
11.00-13.00. Spotkanie z gościem specjalnym. Rozmowa z ks. Adamem Bonieckim przed premierą książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”.
„Niezwykły ksiądz w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały” - wyd. Znak.
13.00-14.30. Debata poświęcona tematyce senioralnej pod patronatem Marszałka Małopolski Jacka Krupy i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
14.30-15.00. Występ Klubowej Grupy POETICA z Klubu Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
Poetica to amatorska grupa artystyczna o charakterze teatralnym, w przeważającej części złożona z seniorów - mieszkańców osiedla Grębałów.
15.00-16.15. Spotkanie z gościem specjalnym. Występ Katarzyny Gartner, kompozytorki i pianistki, twórczyni takich przebojów jak „Małgośka” czy „Bądź gotowy dziś do drogi”.
Przeniesiony z przestrzeni Teatru „Groteska” do przestrzeni publicznej cykl spotkań z największymi osobistościami ze świata kultury. Można będzie posłuchać największych przebojów Artystki oraz dowiedzieć się więcej na temat odbywających się w Grotesce spotkań w ramach cyklu Kod Mistrzów.
16.15-16.30. Ogłoszenie wyników konkursów.
16.30-17.00. „Wysocki. Powrót do ZSRR” - Teatr Nowy Proxima. Piosenki ze spektaklu „Wysocki. Powrót do ZSRR” w reż. Piotra Siekluckiego.

Sobota. 6 października
10.30-11.00. Występ Ryszarda Haby wraz z jego Haba Percussion Group Filharmonii Krakowskiej.
Koncert muzyki perkusyjnej, w trakcie którego zabrzmią kompozycje latynoamerykańskie i muzyka współczesna. Ryszard Haba jest pierwszym kotlistą i kierownikiem grupy perkusyjnej orkiestry FK.
11.00-11.30. Centra Aktywności Seniorów Kraków. Prezentacja seniorskich zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych.
11.30-12.00. Prezentacja.
12.00-12.30. Koncert muzyki popularnej i rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Solvay. Centrum Kultury Podgórza.
12.30-13.00. Pokaz mody dla seniorów.
13.00-14.00. Spektakl „Ożenek” wg. Mikołaja Gogola w wykonaniu Grupy Teatralnej Seniorów.
Wariacja na podstawie sztuki Mikołaja Gogola - historia miłosnych perypetii Jędrka, krakowskiego rozwodnika poszukującego żony. Co się dzieje, kiedy seniorzy poszukują miłości przy pomocy nowych technologii oraz na portalach randkowych? Jak kończy się korzystanie z pomocy swatki?
14.00-15.00. Goście specjalni. Spotkanie z Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, krakowskimi dziennikarzami i podróżnikami. Twórcami telewizyjnych magazynów dla TVP: „Światowiec”, „Z plecakiem i walizką” oraz etnologicznych reportaży z Azji. Lisowscy są autorami przewodników, audycji radiowych i setek artykułów prasowych. Ich ostatnio wydana książka to „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA”.
15.00-16.15. Gość specjalny. Koncert Haliny Kunickiej, autorki kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych. Do jej największych przebojów należą „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni”. Występ artystki połączony będzie z rozmową na scenie, m.in. na temat jej książki „Świat nie jest taki zły” i spotkanie z widzami.
16.15-16.30. Ogłoszenie wyników konkursów.
16.30-17.00. Centra Aktywności Seniorów Kraków. Prezentacja seniorskich zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych.

STREFA OTWARTYCH WARSZTATÓW
Piątek. 5 października
10.30-13.00. Konferencja Polska Press Grupa.
Dieta w chorobach serca. Wykład dr n. med. Agnieszki Ostachowskiej-Gąsior, adiunkt w Zakładzie Higieny i Dietetyki UJ.
Zwyrodnienia ortopedyczne - objawy, dieta, leczenie. Wykład dr. n. med. Marka Kulisia z Oddziału Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Ziołolecznictwo. Jak bezpiecznie i skutecznie korzystać z naturalnych leków - prezentacja firmy Herbapol.
Najczęstsze zakażenia wieku podeszłego. Wykład dr hab. n. med. Jadwigi Wójkowskiej-Mach z Katedry Mikrobiologii UJ Collegium Medicum w Krakowie.
Wielolekowość w leczeniu seniorów i związane z tym zagrożenia - wykład dr Krzysztofa Czarnobilskiego, lekarza-geriatry, zastępcy dyr. szpitala MSWIA w Krakowie.
13.00-13.30. Przerwa
13.30-14.00. Warsztat psychologiczny. „Jak pokonać zmartwienia” - prelekcja Grażyny Koniecznej.
14.00-14.30. Prelekcja podróżnicza. Piotr Filrej - „Na wschód od Krakowa… góra tajemnic się chowa”.
Piotr Firlej jest kreatywnym inicjatorem turystyki. Mieszkaniec Tuchowa, związany z Pogórzem Karpackim. Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, geograf.
14.30-15.30. Prelekcja podróżnicza. Kazimierz Ludwiński - „Wyspa Szczęśliwych Dzieci - jachtem dookoła świata”.
Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi zbudował rzemieślniczą metodą katamaran żaglowy - „Wyspę szczęśliwych dzieci”. Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju… Tak rozpoczyna się ta fascynująca opowieść.
15.30-16.30. Pokaz Muzeum PRL. Prezentacja powstającej trasy turystycznej „Podziemna Nowa Huta”.
16.30-17.00. Projekcje krótkometrażowych filmów prezentujących zbiory Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
O zabytkach opowiadają pracownicy MHMK. Seria „Muzealne opowieści”, prezentacja jubileuszowych wystaw czasowych „Krakowski Hejnał Wolności” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Sobota. 6 października
11.00-11.30. Prelekcja Stowarzyszenia Manko, wydawcy Magazynu Głos Seniora.
Stowarzyszenie jest organizatorem i jedynym dystrybutorem Ogólnopolskiej Karty Seniora, która uprawnia do zniżek w ponad 1 300 firmach. Stowarzyszenie działa od ponad 20 lat, z sukcesami realizując wiele kampanii społecznych, w tym m.in. Lokal bez papierosa, Życie zaczyna się po 60-tce i wiele innych.
11.30.-12.00. Prelekcja „Aktywny i bezpieczny senior to nowoczesne technologie”.
Krajowe i europejskie doświadczenia w świadczeniu usług teleopieki; potrzeby i oczekiwania użytkowników (seniorzy, opiekunowie, rodzina).
12.00-12.30. „Fizjoterapeuta radzi seniorom" - Bartosz Majchrzyk, Uzdrowisko Kraków Swoszowice.
12.30-13.00. „Lepszy wzrok, to lepsze życie” - prelekcja dr Andrzeja Siwka o wczesnym diagnozowaniu zaćmy oraz nowatorskich metodach jej leczenia.
13.00-13.30. Warsztaty. „Dojrzała elegancja” - o tym jak stylowo wyglądać w wieku 50+ opowie blogerka modowa Krystyna Bałakier.
13.30-14.00. Prelekcja sportowa. „CrossFit. Codzienny trening także dla seniorów”.
14.00.-14.30. Prelekcja i pokaz. „Korzyści płynące z jogi i aromaterapii” - Kasia Stryczniewicz.
Prelegentka ukończyła kursu w International Sivananda Centre w Tyrolu. Prowadzi w Krakowie studio KASIA RAW, łącząc pasję do jogi z olejkami eterycznymi i tworząc autorskie produkty.
14.30-15.30. Warsztat. „Srebrne tabu?! O przyjaźni, miłości, seksualności w wieku dojrzałym” - dr Monika Mularska-Kucharek.
Prelegentka jest autorką książek popularno-naukowych (m.in. „Co Dobrego?! Poezjoterapia”), doktorem socjologii, terapeutą i trenerem umiejętności psychospołecznych. Od wielu lat realizuje warsztaty dla osób starszych z zakresu rozwoju kompetencji interpersonalnych oraz radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, których głównym celem jest poprawa jakości życia.
15.30-16.00. Przerwa
16.00-16.30. Prelekcja podróżnicza. „Podziemia turystyczne w Polsce” - Albin Marciniak.
Prelegent jest Prezesem Klubu Podróżników „Śródziemie”, od 9 lat organizuje slajdowiska podróżnicze. Dziennikarz, fotograf i radiowiec.
16.30-17.00. Prelekcja podróżnicza. „Na krawędzi kontynentów. Arktyczny Ural i Siła Życia” - Wawrzyniec Kuc.
Wawrzyniec Kuc - Architekt SARP, współwłaściciel biura projektów TEAM s.c. w Busku-Zdroju i główny projektant, nauczyciel akademicki, wykładowca w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, podróżnik. Założyciel grupy Traveler4x4.

MIEJSKA STREFA POKAZÓW
Strefa zlokalizowana przy stoiskach jednostek Urzędu Miasta Krakowa: domów kultury, muzeów i teatrów.
Piątek. 5 października
10.00-11.00. Zajęcia rękodzielnicze: origami, gazetowe kwiaty, malowanie kamieni. Centa Aktywności Seniorów.
11.00-13.00. Uczestnicy targów pod okiem koronczarek poznają podstawy koronki klockowej - najstarszej i najtrudniejszej techniki koronkarskiej oraz spróbują samodzielnie stworzyć proste wzory. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników warsztatów przewidziano upominki - zestaw ozdób choinkowych wykonanych techniką koronki klockowej przez prowadzącą oraz uczestniczki Warsztatów Rękodzieła Artystycznego „Czar nici”. Centrum Kultury Podgórza.
13.00-13.40. Kurs obsługi smartfona i tabletu. Krakowskie Forum Kultury.
13.40-14.30. Warsztaty artystyczne w oparciu o techniki takie jak malarstwo i grafika. Bunkier Sztuki.
14.30-16.00. Ekspozycja prezentująca rodzaje uzbrojenia charakterystyczne dla okresu I poł. XX wieku. Muzeum Armii Krajowej.
16.00-17.00. Wykonywanie robótek ręcznych i drobnych prac rekonstrukcyjnych. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
Sobota. 6 października
10.00-11.00. Zajęcia rękodzielnicze: origami, gazetowe kwiaty, malowanie kamieni. Centra Aktywności Seniorów.
11.00-12.30. Warsztaty decoupage na sklejkach drewnianych i doniczkach. Ośrodek Kultury Nowa Huta. Ośrodek Kultury Nowa Huta.
12.30-13.00. Kurs obsługi smartfona i tabletu. Krakowskie Forum Kultury.
13.00-14.30. Warsztaty z quillingu - techniki z rodzaju papieroplastyki (zwanej też papierowym filigranem), polegającej na nawijaniu wąskich pasków papieru w kształt spiralnej sprężyny i odpowiednim jej formowaniu, celem tworzenia przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Nowohuckie Centrum Kultury.
14.30-16.00. Warsztaty rysunku i malarstwa dla każdego kto ma ochotę pracować nad rozwojem własnych plastycznych talentów. Nowohuckie Centrum Kultury.
16.00 -17.00. Wykonywanie robótek ręcznych i drobnych prac rekonstrukcyjnych. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.