Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Dolegliwości i profilaktyka w bólach kręgosłupa

W profilaktyce i walce z dolegliwościami kręgosłupa z pewnością pomoże trzymanie się 10 najważniejszych zasad:

Bądź aktywny - wzmacniaj i rozwijaj mięśnie grzbietu; silne i zdrowe – na długo pozwolą Ci zachować dobrą kondycję i prawidłową postawę.

Ćwicz uważnie – pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń zgodnie z instrukcją – tylko wtedy przyniosą efekty i nie zaszkodzą.

Pamiętaj o diecie – nadwaga i otyłość to najwięksi wrogowie zdrowych pleców. Codzienne posiłki uzupełniaj produktami bogatymi w wapń, który wzmacnia kości i zapobiega powstaniu osteoporozy.

Nie garb się – Utrzymanie prawidłowej postawy w czasie pracy i odpoczynku to warunek zachowania zdrowia i… zgrabnej sylwetki.

Przeciągaj się - Koci grzbiet, a potem staranne rozprostowanie pleców i kończyn skutecznie przygotują kręgosłup do codziennej pracy po nocnym odpoczynku, a w trakcie dnia – złagodzą napięcia mięśniowe.

Nie martw się – stres i zmartwienie to Twoi wrogowie! - sprzyjają napięciu mięśni, a w konsekwencji – bólom pleców.

Oszczędzaj kręgosłup - Podnosząc ciężary ugnij kolana! zakupy noś w obu rękach, rozkładając ciężar równomiernie; szpilki zostaw na specjalne okazje – na co dzień wybieraj buty na 3-4-centymetrowym obcasie; włosy myj na stojąco, pod prysznicem – nie pochylaj się nad wanną.

Odpocznij – chwila relaksu w ciepłej kąpieli czy odprężający masaż skutecznie zredukują napięcie mięśniowe i złagodzą bóle pleców;

Śpij wygodnie – wybieraj materace o średniej twardości, najlepiej te dopasowujące się do kształtów ciała i utrzymujące kręgosłup we właściwej pozycji; przed snem wywietrz sypialnię – świeże powietrze pomoże rozluźnić napięcie i ułatwi odpoczynek.

Dbaj o zdrowie – bóle pleców mogą być wynikiem wielu dolegliwości niezwiązanych z układem kostnym czy mięśniowym – często ich przyczyną są schorzenia serca, wątroby, nerek czy narządów rodnych.

Zanim rozpoczniesz batalię o kręgosłup – dokładnie się przebadaj!

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.