Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Zmarła Mira Rychlicka

W wieku 77 lat zmarła w Częstochowie 11 listopada Mira Rychlicka, aktorka Teatru Cricot 2 i Teatru Groteska - podał w środę Tomasz Tomaszewski z Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Krakowie.
Aktorka zapisała się w pamięci miłośników teatru kreacją wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Urodziła się 30 lipca 1930 r. w Krakowie. Z wykształcenia była aktorką-lalkarką. W 1955 r. Mira Kotula wraz ze swoim przyszłym mężem Stanisławem Rychlickim rozpoczęła współpracę z nowo utworzonym przez Tadeusza Kantora eksperymentalnym Teatrem Cricot 2. W 1956 r. wystąpiła, w ramach pierwszego programu Cricot 2, w poetyckim spektaklu Kazimierza Mikulskiego "Studnia, czyli głębia myśli". Od 1967 r. z teatrem Kantora nierozerwalnie związała swe losy. W spektaklach Tadeusza Kantora zagrała rolę tytułowej Kurki wodnej (1967), powracającej w spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę" (1988), Nieletniej w "Nadobnisiach i koczkodanach" (1973), Tumora Mózgowicza w "Umarłej klasie" (1975), Wdowy po Miejskim Fotografie w spektaklu "Wielopole, Wielopole" (1980), Asklepiosa-Lekarza w "Niech sczezną artyści" (1985), Doktora Kleina-Jehowy w "Dziś są moje urodziny" (1991).

Po zakończeniu działalności zespołu prowadzonego przez Tadeusza Kantora Rychlicka kreowała ważne role w spektaklach Andrzeja Wełmińskiego ("Manjacy czyli Their Masters ...", "Ameryka, czyli nie oglądaj...") oraz Zofii Kalińskiej ("Wyprzedaż kobiet demonicznych").

- W ostatnich latach z nadzwyczajną energią dzieliła się swym doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki aktorskiej. Uczestniczyła m.in. w organizowanych w Cricotece, przez londyński College Saint Martins, warsztatach i powstałych na bazie tych zajęć spektaklach, które były prezentowane kilka miesięcy temu również w Edynburgu i Londynie. Była prawdziwym ambasadorem idei teatralnych Tadeusza Kantora i jednocześnie - wspaniałym ich uosobieniem - wspomina zespół Cricoteki.

W 2006 r. Mira Rychlicka prowadziła autorskie warsztaty podczas ACT Festival w szkole aktorskiej w Bilbao. W tym samym roku zagrała w Palermo w spektaklu Andrei Cusumano "Tumor Foderato dInfanzia". Przedstawienie to inspirowane było najwybitniejszą jej rolą - kreacją Tumora Mózgowicza z "Umarłej klasy".

"Pełna artystycznej pasji, oddana pamięci twórczości i osoby Tadeusza Kantora, z którym współpracowała przez ponad pół wieku. Wpisana w pejzaż jego dzieł, a po jego śmierci - w codzienność założonej przez niego Cricoteki. Wnosiła swoją osobą nieustające pragnienie żywego teatru i autentycznej sztuki. Będzie nam jej prawdziwie brak..." - podkreślił zespół Cricoteki, w pośmiertnym wspomnieniu zmarłej aktorki.

Pogrzeb aktorki odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Rakowickim.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.