Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Zmarła Jadwiga Żukowska, filmowiec - dokumentalista

W Łodzi zmarła Jadwiga Żukowska, autorka ponad 40. filmów dokumentalnych - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Jadwiga Żukowska urodziła się w 1926 roku w Toruniu. Ukończyła Wydział Reżyserski łódzkiej Filmówki. Była reżyserką, scenarzystką i montażystką, członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci. Otrzymała za nie 45 nagród na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmów krótkometrażowych, m.in. w Krakowie, Mannheim, Bilbao, Oberhausen, Berlinie, Moskwie, Tampere, Teheranie, Warnie, Cork, Paryżu, Gijon, Panamie i Budapeszcie.

Wśród nagrodzonych filmów znalazł się bardzo ważny, osobisty obraz pt. "Za światłem". Film praktycznie bez komentarza. Autorka zbudowała całość z przeplatających się, całkowicie odmiennych w nastroju, dwóch ciągów sekwencji, którym towarzyszy muzyka Józefa Rychlika i śpiew Olgi Szwajgier.

- Jadwiga była twórcą i muzą w jednej osobie. W jej towarzystwie wszystko wydawało się ładniejsze, lepsze i radośniejsze. Promieniowało z niej wewnętrzne ciepło i pogoda ducha - powiedział Wojciech Ziembicki, członek Zarządu Głównego SFP.

- Tworzyła piękne filmy, w których odbijała się niezwykłość jej osobowości. Miała w sobie dziewczęcy urok i zdziwienie dziecka - mówił Ziembicki. - Upływ czasu i starość przy Jadwidze stawały się pojęciami abstrakcyjnymi i gdyby nie wypadek samochodowy zapewne dalej by tak było. Odeszła tak, jak odchodzą ludzie młodzi. Jadwiga kochała i była kochana. Nagle straciliśmy wszyscy jakąś piękną cząstkę miłości. Sama ciężko doświadczona przez życie - uczyła nas dzielności. Musimy teraz starać się być jej dobrymi uczniami - dodał Ziembicki.

Jadwiga Żukowska zmarła we wtorek, 8 stycznia.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.