Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Zmarł Juliusz Kowalski

We wtorek w Poznaniu zmarł Juliusz Kowalski - jeden z głównych współtwórców ruchu kultury niezależnej lat 80. i szef poznańskiej Galerii U Jezuitów - poinformował w czwartek PAP jego przyjaciel, kierownik Galerii Krytyków Pokaz w Warszawie, Jerzy Brukwicki.
Kowalski urodził się 2 maja 1937 r. w Krzemieńcu na Wołyniu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Był projektantem i wystawiennikiem, kuratorem i aranżerem wielu wystaw artystycznych i innych wydarzeń kulturalnych. Współtworzył ruch kultury niezależnej lat 80. XX w. - był m.in. kuratorem wystaw "Czas smutku, czas nadziei", "Nadzieja jest w was", "Polska Pieta", wystawy rysunków Andrzeja Wajdy "Notes 85".

Był członkiem wielu ciał doradczych i komisji artystycznych, m.in. członkiem, a potem przewodniczącym Rady Plastyki przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Pełnił m.in. funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego ZPAP, był dyrektorem poznańskiego okręgu ZPAP.

Był też członkiem rady artystycznej poznańskiej Galerii U Jezuitów, której szefował od 1997 r. do śmierci.

Kowalski był wyróżniony nagrodą Fundacji POL-KUL za działalność w ruchu kultury niezależnej i odznaczony Złotą Odznaką ZPAP.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.