Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Zmarł Antoni Staruch

W wieku 78 lat zmarł w Asunach (Warmińsko- Mazurskie) Antoni Staruch, pionier i animator życia kulturalnego mniejszości ukraińskiej na Mazurach.
Uroczystości pogrzebowe Antoniego Starucha rozpoczną się we środę o godz. 11 w Asunach.

- Był jednym z najbardziej aktywnych członków mniejszości ukraińskiej w naszym regionie. Od 1956 roku do ostatnich dni działał w organizacjach skupiających Ukraińców - powiedział Stefan Migus, przewodniczący olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Antoni Staruch został przesiedlony na Mazury w 1947 roku z południa Polski w ramach akcji "Wisła". Osiedlono go w liczącej 24 rodziny wsi Asuny tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. - Mimo to Staruchowi udało się tam zorganizować festiwal ukraiński "Z malowanej skrzyni", na który przyjeżdża rokrocznie ok. 2 tys ludzi - podkreślił Migus.

Antoni Staruch zorganizował w Asunach jedyny w regionie Ośrodek Kultury Ukraińskiej. W środę, po uroczystościach żałobnych, w tym ośrodku przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, a także Polacy, z którymi współpracował, organizują imprezę wspomnieniową poświęconą zmarłemu.

Staruch przez wiele lat działał w Zarządzie Głównym i Prezydium Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, był we władzach centralnych i regionalnych Związku Ukraińców w Polsce.

Za działalność na rzecz społeczności ukraińskiej Staruch był odznaczony m.in. tytułem "Zasłużony dla Warmii i Mazur".

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.