Zmarł aktor Andrzej Bieniasz

W piątek zmarł w Radomiu Andrzej Bieniasz, jeden z najbardziej popularnych aktorów radomskiego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. Ostatnio pełnił obowiązki zastępcy dyrektora tej placówki. Miał 59 lat.
Urodził się 14 listopada 1948 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat związany był z teatrem, ponieważ jego rodzice pracowali w obsłudze technicznej jednego z warszawskich teatrów. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Pracował w teatrach w Tarnowie, Grudziądzu, w teatrach Ateneum i Polskim w Warszawie oraz Polskim w Poznaniu.

W 1986 roku trafił do Radomia. Na deskach tutejszego teatru zagrał ponad 60 ról, m.in. Edka w "Tangu" Mrożka, Hitlera w "Mein Kampf" Taboriego, Cześnika w "Zemście". Był też Hrabią Glosterem w "Królu Learze" Szekspira, które uważał za jedno z lepszych przedstawień radomskiego teatru. Z ostatnich ról najbardziej cenił sobie postać Ojca w sztuce "Ślub. Akt podróżny" Witolda Gombrowicza, Prezesa w spektaklu "Kordian czyli panoptikum strachów polskich" na motywach dramatu Juliusza Słowackiego, Kreona w spektaklu "Siedmiu przeciw Tebom". Ostatnio grał w sztuce "Dawaj"! w której wcielił się w postać rosyjskiego prostaka obdarzonego jednak przenikliwym rozumem.

Był popularnym w Radomiu fraszkopisarzem. Kochał fraszki, kalambury i limeryki.

Występował także w filmach: "Gry uliczne", "Śmierć Johna L.", "Rycerze i rabusie", "Miś", "Mazepa", "Własna wina", "Chłopiec", "Czerwone i czarne kamienie", "Pejzaż z bohaterem". Grał także pana Kazia w serialu telewizyjnym "Sąsiedzi".

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.