Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

W Warszawie pochowano Tadeusza Nalepę

Gitarzysta i wokalista, legenda polskiego bluesa Tadeusz Nalepa został pochowany na warszawskich Powązkach. Artysta zmarł 4 marca w wieku 64 lat.
Muzyka żegnała rodzina, miłośnicy jego twórczości oraz przyjaciele, m.in. muzyk bluesowy Sławek Wierzcholski, dziennikarz muzyczny Marek Sierocki, saksofonista Robert Chojnacki i aktorka Izabela Trojanowska.

Już na dwie godziny przed msza świętą, która odbyła się w kościele św. Karola Boromeusza, przed cmentarzem powązkowskim zbierali się fani Nalepy. Większość z nich przyniosła ze sobą jeden kwiat. Byli wśród nich też tacy, którzy przyszli z trąbką lub gitarą. Ks. Marek Gałęziewski żegnając Tadeusza Nalepę przypomniał słowa ks. Jana Twardowskiego, który napisał: "spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

- Na jednym z powązkowskich pomników możemy przeczytać takie słowa: +gdy człowiek umiera, nie pozostaje po nim na tej ziemi nic oprócz dobra, które uczynił innym - podkreślił ks. Gałęziewski.

Na grobie artysty złożono dziesiątki wieńców, m.in. od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jeden z wieńców - od Polskich Nagrań - miał kształt wielkiej zielono-czerwonej gitary.

W piątek w kościele pw. św. Karola Boromeusza zostanie odprawiona msza w intencji artysty.

Tadeusz Nalepa nagrał 26 płyt, większość z nich uzyskała status złotej płyty. W 1965 założył zespół Blackout, od 1968 grupa występowała jako Breakout, nazwa sugerowała przełom w ówczesnych konwencjach muzyki.

Zespół Breakout nagrał przez 13 lat m.in. takie płyty jak "Blues", "Karate" i "Kamienie". Do największych przebojów Nalepy i jego grupy należą "Gdybyś kochał, hej!", "Poszłabym za tobą", "Kiedy byłem małym chłopcem". Zespół działał do 1980 roku, później Nalepa występował i nagrywał pod własnym nazwiskiem. W latach 90 towarzyszył mu syn Piotr Nalepa.

Nalepa kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, nazywany ojcem polskiego bluesa, urodził się 26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu koło Rzeszowa. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Obydwaj jego dziadkowie byli muzykami ludowymi. Dzieciństwo i młodość spędził w Rzeszowie, dokąd przeprowadzili się jego rodzice. Uczył się gry na skrzypcach i akordeonie.

Na początku lat 60. zafascynowany rock and rollem, któremu w Polsce nadano nazwę big beat, nauczył się grać na gitarze. W roku 1963 Nalepa i Mira Kubasińska, późniejsza wokalistka Breakoutu, zostali laureatami II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Zagrał setki koncertów w kraju i za granicą. W jego zespołach grywali najwybitniejsi polscy muzycy, a jego piosenki śpiewały największe gwiazdy polskiej estrady. Jesienią 2005 zmarła wokalistka kilku składów Breakoutu Mira Kubasińska. W 2003 roku Nalepa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.