Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Jan Tadeusz Stanisławski pochowany na Powązkach

Aktor, radiowiec i satyryk prof. Jan Tadeusz Stanisławski, zmarły 21 kwietnia w wieku 71 lat, został pochowany na warszawskich Powązkach.
Artystę żegnała m.in. rodzina i przyjaciele, a wśród nich Jan Pietrzak, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Komasa, Maja Komorowska, Zofia Merle.

Podczas żałobnej mszy św. w kościele pw. Św. Karola Boromeusza, ks. Wiesław Niewęgłowski podkreślił, że Stanisławski był człowiekiem słowa, o bardzo bogatym życiu i mocnej wierze. - Jego życie było wspaniałe; zawierało w sobie uśmiech, dobro i piękno - mówił Niewęgłowski.

Artystę żegnała także m.in. aktorka Krystyna Sienkiewicz. - Zawsze dawałeś nam uśmiech, on jest tańszy od elektryczności, ale daje tyle samo światła (...) Będzie nam tu bez ciebie nudno - powiedziała Sienkiewicz płacząc.

Kilku przyjaciół Stanisławskiego, z czasów jego działalności w Stodole, zagrało mu na pożegnanie amerykański standard jazzowy "Kiedy święci idą do nieba".

Stanisławski pochodził z Włodzimierza Wołyńskiego. Po wojnie mieszkał w Warszawie.

Swoją karierę artystyczną zaczynał w słynnym STS-ie, potem związany był z kabaretem Pod Egidą, radiowym Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym i kabaretem Olgi Lipińskiej.

Popularność zdobył w latach 70. radiowymi "wykładami" z mniemanologii stosowanej. Pisał także felietony satyryczne do prasy, w których obnażał wady narodowe Polaków.

Jego niekonwencjonalne wykłady "O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy" gromadziły przed odbiornikami Polskiego Radia tłumy słuchaczy. W telewizyjnym cyklu programów "Zezem" w drugiej połowie lat 70., reżyserowanych przez Janusza Zaorskiego, mówił o absurdach PRL-owskiej codzienności. Z tego programu pochodzi słynne określenie: "I to by było na tyle", którym kończył się każdy program.

Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie występował na estradzie, w polonijnym radiu i telewizji, pisywał felietony do polonijnej prasy.

Zagrał około dwudziestu głównie epizodycznych ról w filmach i serialach telewizyjnych (m.in. w "Zezowatym szczęściu", "Czterdziestolatku", "C.K. Dezerterach"). W 1991 roku wydał książkę "Mniemanologia stosowana: krótki kurs z wypisami".

Stanisławski jest autorem tekstów znanych piosenek, m.in. przebojów "Czterdzieści lat minęło", "Cała sala śpiewa z nami", "Orkiestry dęte".

16 kwietnia tego roku z okazji 40-lecia istnienia kabaretu Pod Egidą został odznaczony medalem Gloria Artis.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.