Centrum doradztwa
Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Fundacji www.domyopieki.pl prowadzącej Centrum Doradztwa w wyborze domu opieki >>

Porównaj

Schowek

Przejdź do schowka

Choroba za granicą? NFZ przywiezie cię do kraju

"Życie Warszawy": Jeśli leczenie za granicą okaże się droższe niż transport i leczenie w Polsce, to NFZ chce sprowadzać pacjentów do kraju. Ma to m.in. pomóc w ratowaniu budżetu służby zdrowia.
Leczenie w innych krajach Unii Europejskiej jest kilkakrotnie droższe niż w Polsce. Dlatego urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia chcą, by pacjenci, którzy za granicą mieli wypadki i wymagają długiego leczenia, jak najszybciej wracali do kraju.

Proponowane zmiany nie zakładają jednak, że każdy, kto ulegnie wypadkowi za granicą będzie sprowadzany do Polski. - Nasza propozycja dotyczy pacjentów, którzy wymagają długiej hospitalizacji, np. z poważnymi urazami kręgosłupa - wyjaśnia Adam Miłkowski z Departamentu Współpracy Narodowej NFZ. - Chory otrzyma niezbędną pomoc za granicą, a gdy tylko będzie to możliwe, przewieziemy go do kraju. Jeżeli jednak Polak np. złamie nogę lub rękę za granicą, na pewno nie będzie ściągany do Polski, tylko tam zostanie mu udzielona pomoc, za którą zapłaci polski Fundusz. Przewożeni do kraju mają być również pacjenci z dolegliwościami psychicznymi, którzy wymagają leczenia w zakładzie zamkniętym.

Część parlamentarzystów uważa, że projekt ma wiele wad i wzbudza wątpliwości lekarzy, a przede wszystkim pacjentów. Ich zdaniem, nie wiadomo, kto będzie decydował, w jaki sposób i kiedy chory będzie przewożony do kraju.

- O tym, czy przewieźć pacjenta będzie decydował dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ, m.in. na podstawie dokumentacji medycznej, którą otrzyma z zagranicy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie - podkreśla Miłkowski. Zdaniem wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, pomysł trzeba wprowadzić jak najszybciej. - Tak robi już wiele państw w Europie. Mam nadzieję, że transport chorych z zagranicy możliwy będzie jeszcze w tym roku.

KONTAKTwww.domyopieki.pl
ul. Chlewińska 13
01-695 Warszawa
tel. 22 698 70 80, fax 22 201 25 71
e-mail: redakcja@domyopieki.plCopyright © 2001-2023 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.