Akademia Medyczna poręczy kredyty dla szpitali

Senat Akademii Medycznej (AM) we Wrocławiu zgodził się na poręczenie kredytu dla zadłużonych: Akademickiego Szpitala Klinicznego i Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu. Kredyt zostanie poręczony pod zastaw budynków należących do AM.

Wrocławska AM jest organem założycielskim Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego (ASK) i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK). Jak powiedział rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, Ryszard Walenty Andrzejak, na poniedziałkowym posiedzeniu senatu pozytywnie zaopiniowany został plan restrukturyzacji obu placówek.

- Wyraziliśmy wolę poręczenia kredytu pod zastaw budynków uczelni. Nie jest jeszcze znana wysokość tego kredytu, ale wstępnie można go szacować na kilkadziesiąt milionów. Postaramy się o jak najwyższą kwotę kredytu, jednak musimy dbać też o bezpieczeństwo finansowe uczelni - powiedział rektor. Więcej szczegółów dotyczących m.in. wysokości kredytu będzie znanych za dwa tygodnie - dodał. Z decyzji senatu cieszy się dyrektor ASK Piotr Pobrotyn. - Jestem bardzo zadowolony, że senat wykazał wolę współpracy i pomocy. Jest uchwała i prace idą w dobrą stronę. Najważniejsze, że ruszy wreszcie program restrukturyzacyjny, który da przyszłość szpitalowi - powiedział Pobrotyn.

Akademicki Szpital Kliniczny to największy szpital na Dolnym Śląsku i jeden z największych w kraju. Kilka tygodni temu, z powodu zadłużenia w wysokości 195 mln zł i braku zgody wierzycieli na odsunięcie spłaty długu, groziło mu zamknięcie. Natomiast zadłużenie SPSK wynosi ok. 105 mln zł - ta placówka porozumiała się wcześniej z wierzycielami.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.